4. 6. 2020

Kam investovat? Možná brzy dobře vyděláte i na vodě – 2.ČÁST

Zatímco komodity jako zlato, stříbro, měď nebo cukr teď trhají rekordy, o vodě jako komoditě toho není moc slyšet. Není ale zřejmě daleko doba, kdy bude do vody zcela běžně investovat i běžný člověk, stejně jako může dnes do ropy nebo zlata – 2.část

Voda zatím není brána obchodníky jako komodita, takže s ní nelze na newyorské burze obchodovat jako například s ropou. Kam tedy investovat? Můžeme vymezit čtyři odvětví, které přímo souvisí s vodou, ale také přesahují úzce pojímané vodárenství.

1. Předně je to oblast distribuce vody a správa vodních zdrojů – Což zahrnuje dodavatelské firmy i společnosti spojené například s výstavbou vodních elektráren, vodovodů a další infrastruktury. Toto odvětví je předurčeno v blízké budoucnosti k silnému ekonomickému růstu. Zatímco rozvojové země budou potřebovat nové vodovody a stávající vodovodní infrastrukturu rozšiřovat, vyspělé země začínají pociťovat důsledky dlouhodobého podinvestování vodovodní infrastruktury, kterou bude třeba opravit nebo vyměnit.
Některé odhady udávají, že bude potřeba celosvětově investovat v tomto segmentu více než 800 miliard dolarů v příštích deseti letech. Velká část přitom připadá na Čínu, které před dvěma lety oznámila, že dá 200 miliard dolarů na desetiletý program vodovodní infrastruktury, výstavby a modernizace. Americká agentura US Environmental Protection Agency předpovídá, že Spojené státy budou muset vynaložit 277 miliard amerických dolarů na vodovodní infrastrukturu do roku 2020 tak, aby si k udržely současný standart. S těmito čísly souhlasí i Americká společnost stavebních inženýrů ASCE, podle které budou USA potřebovat 14 miliard dolarů ročně na opravy a modernizaci systémů pro pitnou vodu a dalších 19 miliard ročně na kanalizační síť.

2. Oblast úpravy vody – Segment zaměřený více na kvalitu a úpravu vody než na její dodávky. Zahrnuje společnosti, které spravují vodárny a čistírny odpadních vod, jakož i ty, které vyrábějí systémy a zařízení používaná pro čištění a recyklaci vody a k rekultivaci vodních zdrojů. Vzhledem k měnícímu se klimatu bude recyklace odpadních vod stále důležitější. Trh s recyklací vody není zatím tolik vidět, ale přesto se rozvijí rychlým tempem. Sem můžeme také zařadit odvětví odsolování mořské vody, což je také velmi rychle rostoucí hospodářské odvětví, nejen v oblastech Blízkého východu, ale také například v amerických státech jako Kalifornie nebo Arizona.

3. Oblast měřící a kontrolní techniky – Tato část vodárenství se zaměřuje především na hospodaření s vodními zdroji, a zahrnuje společnosti, které vyrábějí “chytré měřiče”, pro sledování spotřeby vody, průtokové ventily a další sofistikovaná distribučně-kontrolní zařízení.

4. Část oblasti zemědělství, výzkumu – Široký, hůře zařaditelný segment, který zahrnuje firmy, které například vyrábějí zavlažovací zařízení a napájecí zařízení pro chov hospodářských zvířat, dále je to oblast šlechtění plodin, které jsou více odolné proti suchu nebo také firmy, které se zabývají postupy, které pomáhají farmářům snížit jejich spotřebu vody a lépe spravovat půdu a vodní zdroje.

Příště se podíváme už na některé konkrétní společnosti a jejich potenciály pro běžného investora.

1. část najdete zde

Zdroj: moneymorning.com, Naše voda

22.5.2011 17.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5