8. 8. 2020

Kácení stromů na břehu Moravy ohrozilo vzácné netopýry

Rozsáhlé kácení stromů v lipové aleji na břehu řeky Moravy mezi Uherským Hradištěm a Starým Městem doprovázejí nejasnosti o záchraně tamních netopýrů. Informuje o tom zlínská mutace deníku Mladá fronta Dnes.

Podle zákona se totiž Povodí mělo postarat o to, aby nebyly ohroženy životy chráněných zvířat, která v této aleji žili. V případě padesátky netopýrů ale existují pochybnosti. „Jedna z obyvatelek Uherského Hradištěnás přivolala, protože říkala, že v pokácených větvích lip slyší netopýry,“ sdělil Martin Tomešek ze Záchranné stanice volně žijících živočichů v Buchlovicích. Na místě zjistil, že tam skutečně netopýři jsou, celkem napočítal 53 zvláště chráněných netopýrů rezavých, z nichž tři byli uhynulí. „Jde o významnou kolonii netopýrů ze širokého okolí,“ upřesnil.

Když se MF DNES zajímala o to, co pro záchranu udělali Povodí Moravy nebo jí najatí dřevorubci, dozvěděla se na Městském úřadě v Uherském Hradišti jinou verzi záchrany netopýrů. „Ve chvíli, kdy dřevorubci ořezávali lípu, tak na jedné větvi objevili kolem padesáti netopýrů. Hned zavolali pracovníkovi biologického dozoru a ten domluvil se Záchrannou stanicí Buchlovice odchycení netopýrů,“ vylíčil celou událost vedoucí odboru životního prostředí v Uherském Hradišti Květoslav Fryšták. Na otázku, kde takové informace získal, odpověděl: „Od Povodí Moravy.“

Proč Povodí Moravy takto radnici informovalo? Podle mluvčí Povodí Veroniky Slámové šlo z jejich strany o nedorozumění. „Pravdou je, že dřevorubci, kteří byli o záchraně netopýrů poučeni, chtěli jejich nález oznámit, ale těsně je předběhla ona paní,“ řekla mluvčí, podle které pak dřevorubci se záchranáři spolupracovali.

Jenže Martin Tomešek z Buchlovic i toto popírá. „Na místě žádní dřevorubci nebyli, byla tam jedině ona paní, co nás k netopýrům volala,“ uvedl.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta Dnes – Zlínský kraj

2.4.2012 12.01, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6