20. 10. 2019

JVS: Řada letošních investic je podmíněna získáním dotace

Investiční program Jihočeského vodárenského svazu (JVS) letos zažívá novinku – na řadu schválených rozvojových akcí za 41 milionů korun se dostane pouze v případě, že se na ně podaří získat dotace z evropských nebo českých fondů či veřejných rozpočtů. Uvádí to květnový Informační zpravodaj JVS.„Výstavba dálkového vodovodu nebo přivaděče je investičně tak náročná, že z ceny vody se prostě nezaplatí ani za dobu její plánované životnosti. Proto by se na takové investici musely podílet bud cílové obce nebo částečně i veřejné rozpočty. Dozorčí rada svazu proto rozhodla, že stavbu lze spustit pouze v případě spolufinancování z dotačního titulu,“ vysvětluje ředitel svazu Antonín Princ.

Pro ilustraci: všechny tři etapy zásobení severního Písecka by měly stát na 160 milionů korun a zásobovat asi 4500 obyvatel, kteří se už léta potýkají s nedostatečnou kapacitou a kvalitou pitné vody.

Celkem letos JVS hodlá proinvestovat 119,4 milionů korun. Rozhodující část 110,5 milionů půjde do vodárenské soustavy. Na opravy je vyčleněno 7,2 milionů a na příspěvky obcím 1,7 milionů korun. Významným rysem letošního investičního plánu je také větší počet menších zakázek, které mají zlepšit stav a kvalitu provozované vodohospodářské infrastruktury, tedy vodojemů, čerpacích stanic nebo vodárenských šachet a řadů, tvrdí Informační zpravodaj JVS.

„Organizačně to bude určitě náročnější než v minulých letech. Už také proto, že každá zakázka se u nás soutěží, i když to po nás zákon nevyžaduje. Takto jsme si ale už před léty nastavili pravidla, aby zadávané zakázky byly naprosto transparentní,“ vysvětluje Princ.

Z těchto akcí jde například o rekonstrukce vodojemů v Neznašově a Strunkovicích nebo čerpacích stanic ve Zlivi a Bukovci. Patří sem i dokončená výměna software řídícího dispečinku Úpravny vody Plav. Mezi investice, jejichž realizace závisí na získání finanční podpory například ze Státního fondu životního prostředí nebo Ministerstva zemědělství ČR, je zařazeno mimo jiné doplnění technologie o III. stupeň na ÚV Plav, stavba I. etapy nového, osmikilometrového vodárenského řadu ze Sedlice do Čimelic na Písecku, nebo kanalizační shybka pod Jordánem v Táboře.

Zdroj a více: JVS Info

16.5.2012 10.10, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3