28. 5. 2020

Jurečka: Zásobování obyvatel vodou neohrozí ani déletrvající sucho

O množství vody v přehradních nádržích a situaci průtoků ve vodních tocích včetně výhledu vývoje srážek jednal ministr zemědělství Marian Jurečka s generálními řediteli státních podniků Povodí. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ministerstva Hynek Jordán.

Setkání se přitom podle Jordána zúčastnili také zástupci Ministerstva zemědělství a náměstek pro hydrologii Českého hydrometeorologického ústavu. „Zásobní prostory vodárenských nádrží jsou v naprosté většině naplněny na 80 a více procent. Je to díky manipulaci dispečinků státních podniků Povodí na odtocích z nádrží tak, aby i při naprostém nedostatku vody ze sněhu bylo zajištěno zásobování obyvatel vodou. To tak neohrozí ani déletrvající sucho,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka s tím, že mohou nastat situace, během nichž budou kladeny zvýšené nároky na technologii úpravy vody.

Podobně vodohospodáři nepředpokládají problémy s množstvím vody pro odběry ze zásob hlubokých podzemních vod. Na rozdíl od zásobování vodou ze zdrojů mělké podzemní vody, kde se nedostatečné množství vody může projevit. „Letos byla extrémně suchá a teplá zima. Posledním normálním srážkovým měsícem byl říjen. A v porovnání s předchozími lety byly zásoby sněhu čtyřicetkrát nižší, takže se nemohou vodní zdroje doplnit z jarního tání,“ uvedl ministr Jurečka.

Ministr opětovně apeluje na zemědělce, aby k veškerým agrotechnickým činnostem přistupovali maximálně citlivě s ohledem na hospodaření s vodou. Tedy, aby při jarních pracích nepřipouštěli zbytečné vysychání půdy.

Situace je trvale monitorována v povrchových i podzemních vodách jak z hlediska vývoje množství vody, tak její kvality. Informace o vývoji bude připravena pro vládu k 15. květnu.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

10.4.2014 14.43, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31