20. 7. 2019

Jurečka bude jednat o kritické situaci obcí v okolí Želivky

Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) přijede 2. října jednat do Kožlí u Ledče nad Sázavou se starosty měst a obcí z okolí Želivky o jejím dalším osudu. Informuje o tom server tiskovky.cz.

Uskuteční se tak historicky první a největší setkání představitelů obcí a měst z okolí vodní nádrže s představitelem české vlády od roku 1972, kdy přehrada vznikla. Stát tehdy zrušil desítky měst a obcí na břehu řeky a přesídlil několik tisíc obyvatel, z nichž mnozí nedostali za své pozemky dodnes náhradu.

„Jedná se o historické jednání představitelů zdejších měst a obcí s představitelem české vlády od doby vzniku přehrady. Mám radost, že ministr Jurečka dodržel své slovo a rozhodl se tuto oblast navštívit,“ komentoval tuto návštěvu její hlavní iniciátor europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten se již více jak rok snaží na problémy měst a obcí v okolí vodní nádrže Švihov upozorňovat. Se starosty se mu podařilo sepsat požadavky měst a obcí a nyní chtějí při jednání s vládou dosáhnout některých ústupků v oblasti kompenzací za omezení přehradou nebo její částečné zpřístupnění pro ekoturistiku.

„Věříme, že se nám podaří s vládou vést konstruktivní dialog. Rádi bychom zachovali ochranu pitné vody a krajiny, ale současně chceme do této oblasti vrátit život,“ prozradil hlavní směr jednání sociálně demokratický europoslanec Pavel Poc, který se ke Zdechovskému v létě připojil. Europoslanci Poc a Zdechovský o situaci také hovořit s premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem.

Schůzka ministra s představiteli měst a obcí se uskuteční 2. října v odpoledních hodinách. Už nyní se očekává, že do Kožlí přijede minimálně 150 představitelů místních samospráv, kteří s sebou přivezou také konkrétní požadavky na ministerstvo zemědělství a Povodí.

Zdroj: www.tiskovky.cz, ilustrační foto Naše voda (přehrada Želivka) – Nina Havlová

 

 

8.9.2015 10.03, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4