9. 7. 2020

V Jizerských horách vysadili dalších deset tisíc pstruhů

Přítoky Olešky a Jeřice v Jizerských horách oživilo minulý týden 10 tisíc plůdků pstruha obecného potočního. „Jde o společnou snahu Lesů ČR a chráněné krajinné oblasti navrátit pstruhy do horských potoků a řek,“ uvedl vedoucí správy toků oblasti Povodí Labe z Lesů ČR Tomáš Sajdl.

Projekt začal v roce 2008, od té doby vysadili správci toků asi 80 tisíc mladých pstruhů. Každý rok jich na jaře na různých místech vysadí asi 10 tisíc. V minulých letech je například vypustili správci toků na dvou přítocích toku Lomnice u Nového Města pod Smrkem nebo do tří přítoků Sloupského potoka a do toků Malého Sloupského potoka a Holubího potoka v okolí Hejnic na Liberecku. „Vytipované úseky nepatří mezi vyhlášené revíry Českého rybářského svazu. Také proto se snažíme spolu se správci chráněné krajinné oblasti vrátit a rozšířit v řece původní živočišný druh,“ uvedl Sajdl. Pstruzi v minulých desetiletích téměř vymizeli z Jizerských hor kvůli průmyslovým exhalacím z polských a německých elektráren a dalším škodlivinám. Nebyli schopni přežít v příliš kyselé vodě. Především díky odsíření nebo uzavření elektráren se ale životní prostředí i voda zlepšily a pstruzi nyní dokážou v potocích vydržet. Lesy ČR chtějí podle Sajdla v projektu pokračovat, vysazování pstruhů je stojí ročně asi 10 tisíc korun.

Podobně státní firma podporuje v Jizerských horách vysazování střevle potoční. V horách se v posledních letech také odstraňují uměle vytvořené bariéry, které brání migraci ryb. Aktuálně se nyní za pět milionů korun obnovuje horní úsek řeky Smědé. Řeka byla dosud neprostupná pro pstruhy potoční a siveny americké nedaleko chaty Smědava. Vydlážděné koryto se dvěma stupni na 150 metrech toku nahradí do začátku letních prázdnin balvanitý skluz s průtočnými tůněmi. Evropský projekt připravila Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor ve spolupráci se Společností pro Jizerské hory.

Další vysazování pstruhů proběhne za účasti portálu Naše voda a rybáře Jakuba Vágnera příští týden ve Špindlerově mlýně (viz foto z loňského ročníku). Stane se tak opět za finanční podpory společnosti Veolia Česká republika a Nadačního fondu Veolia v rámci projektu Cesta pstruha. Díky projektu bylo již v předchozích letech do českých řek postupně vysazeno již téměř deset tun ryb. V letech 2011 a 2012 probíhalo vypouštění do řeky Střely v městečku Plasy na Plzeňsku, od roku 2013 byl projekt rozšířen i na řeku Labe.

Zdroj: Regionální mutace Mladá fronta DNES – liberecký kraj a Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

14.4.2015 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31