22. 9. 2020

Jihočeští rybáři zlevnili letos velké kapry

Se zajímavým nápadem letos přišli jihočeští rybáři z Hluboké, kteří patří mezi největší podniky v ČR. Podle deníku totiž zavedli jednotnou sortu kaprů pro předvánoční prodej, která se jmenuje tržní kapr a zahrnuje ryby od 1,9 do čtyř kilogramů váhy.

Dříve důležitá hranice 2,5 kilogramu je na hlubockých sádkách minulostí. Někde tak skončí dělení na takzvaný výběr a první kategorii. Cena za kilo tržního kapra teď na hlubockých sádkách činí 70 korun. „Usnadnili jsme si to my a i pro zákazníky to bude jednodušší volba. Vždy se vybírala na stáncích kvůli ceně ryba těsně pod dvě a půl kila,“ říká k rozhodnutí firmy Josef Chmel, hlavní zootechnik Rybářství Hluboká CZ.

Zmíněná váhová hranice dělila ryby na I. kategorii (do 2,5 kg váhy), která stála 68 korun za kilogram, a na výběr (nad 2,5 kg váhy), kde platili zákazníci 78 korun. Tlustší kapři tedy nyní zlevnili.

Třeba v Českých Budějovicích se bude od soboty prodávat na stáncích městských lesů a rybníků vánoční kapr za cenu 81 korun za kilogram. Váha ryb bude odpovídat obvyklé kategorii výběr – tedy nad 2,5 kilogramu. Zákazníci už začínají chodit. „Už o víkendu chodili nakupovat lidé, kteří nechtějí čekat frontu. Rybu si teď dají do mrazáku,“ zmínila prodavačka kaprů Markéta Hütterová.

Hlavní nápor zájemců o vánočního kapra čekají rybáři a prodejci od pátku. Na hlubockých sádkách kvůli tomu upraví i prodejní dobu. „Poslední dny před Štědrým dnem budeme prodlužovat prodejní dobu, naplno budeme prodávat i v sobotu a v neděli,“ říká Josef Chmel, hlavní zootechnik Rybářství Hluboká CZ.

Na ryby byl ale letos špatný rok. „Chovatelsky to pro nás byl nejhorší rok za posledních patnáct let,“ posteskl si Josef Chmel. Studený duben a květen rybám moc neprospěl, následovaly povodně, při kterých část obsádky odnesly vlny, a v srpnu tropická vedra, při kterých se muselo ubrat krmení, aby ryby zbytečně nespotřebovávaly kyslík. „Přírůstek byl hrubě podprůměrný,“ konstatoval hlubocký rybář. Na prosincový prodej včetně exportů měli Hlubočtí 5000 metráků ryb, pro zásobení menších prodejců a pro sádky mají nachystáno 500 metráků šupináčů.

Třeba Novohradští rybáři mají pro vánoční prodej v tuzemsku připraveno 950 metráků, hlavně kapra. „Tržní ryba se s povodněmi dokázala srovnat, škody jsme měli hlavně na plůdku a násadách,“ zmínil ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.

Zdroj: Deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

18.12.2013 12.28, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4