25. 5. 2020

Jihočeská univerzita organizuje letos opět Týden se současnou biologií

Pokud studujete střední školu a máte zájem zúčastnit se tradičného setkání na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, čeká vás vypracovat odpovědi na otázky a odeslat je do středy 30. 4. 2014. Informuje o tom populárně – vědecký server osel.cz.

Loňský ročník stejné akce proběhl na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity první zářijový týden, ve stejném období se bude konat i letos. Sedmého (loňského) ročníku této akce se účastnilo 25 vybraných středoškolských studentů z celé České republiky a na týden měli možnost ponořit se do tajů různých oblastí biologie. Ve společnosti odborníků z PřF JU si na vlastní kůži ozkoušeli, jaká asi je práce výzkumníka, badatele – přírodovědce.

V první polovině týdne se věnovali převážně molekulární biologii – pomocí metody FISH (fluorescenční in situ hybridizace) porovnávali genomy a na pár hodin se vžili i do role detektivů, když metodou molekulárního barcodingu určovali DNA různých živočichů, což je běžný postup například při identifikaci druhů pašovaných zvířat.

Studenti se rovněž vypravili do terénu, kde se naučili přímo v zátokách třeboňských rybníků sbírat vzorky řas, které následně zkoumali pod mikroskopem. Vzhledem k tomu, že současná věda ve velké míře pracuje i s výpočetní technikou, byly součástí připraveného programu i dvě počítačové úlohy, v rámci kterých účastníci zkoušeli simulovat makroevoluci a zkoumali fylogenetické vztahy mezi medvědy. Praktické úlohy byly doplněny spoustou přednášek, zabývajících se evolucí, evoluční psychologií, parazitologií, viry, či problematikou Šumavy.

Kdo má zájem účastnit se letošního ročníku, musí odpovědět na tři soutěžní otázky a poslat své jméno, příjmení, věk, název a adresu vaší školy a ročník, který studuje. Kontaktní osobou je Martina Konečná, e-mailová adresa je konecnam@prf.jcu.cz, v případě dotazů před uzávěrkou soutěže se lze informovat na telefonním čísle 387772251. Protože kapacita je omezená, máme pro vás soutěž v podobě otázek, vybraných tak, aby vypovídaly především o vašich úvahách a vztahu k biologii, nikoliv o schopnosti mechanicky nalézt odpovědi v knize nebo na internetu. Odpovědi na jednotlivé otázky mohou být libovolně dlouhé. Někomu stačí jeden odstavec, jiný se rozepíše více. Odpověď na jednu otázku by neměla přesáhnout jednu stránku A4.

Přihlásit se můžete hned teď, odpovědi na otázky posílejte nejpozději do středy 30.4. 2014. Jména letošních vítězů zveřejníme na těchto stránkách v pondělí 19.5. 2014. Současně pošleme vítězům zvací dopis s podrobnostmi k účasti na Týdnu se současnou biologií. Účastníci Týdne budou ubytováni zdarma na vysokoškolských kolejích v areálu Přírodovědecké fakulty JU a budou mít zajištěno stravování v univerzitní menze. Termín letošní akce je 1.-5.9. 2014.

Soutěžní otázky:

1) Která tři témata z biologie ti připadají nejvíce zajímavá a proč?

2) Proč se chceš zúčastnit Týdne se současnou biologií?

3) Co biologicky zajímavého bychom našli poblíž tvého bydliště?

Zdroj: www.osel.cz, ilustrační foto JČU

8.4.2014 6.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31