24. 5. 2019

Jihlava vyzvala obce, aby kvůli suchu omezily čerpání vody z toků

Odběry z vodárenských nádrží na Jihlavsku a Žďársku přes pokles hladin Povodí Moravy neomezuje, ani to neplánuje. ČTK to řekl mluvčí podniku Petr Chmelař. Plynulé jsou dodávky vody i z přehrady Švihov. Hluboko pod dlouhodobými srpnovými průměry jsou ale průtoky řek a některé drobné toky jsou úplně vyschlé nebo tam voda zůstala jen v tůních.

Jihlavský vodoprávní úřad kvůli mimořádnému suchu vyzval obce ve své působnosti k omezení čerpání vody.

“Obce, ve kterých dojde k poklesu průtoku povrchové vody, musí omezit povolené i obecní odběry vody z řek, potoků, rybníků i vodních nádrží,” uvedl úřad. Jde o vodu, kterou obce i jejich obyvatelé používají například na zalévání zahrad a trávníků, napouštění bazénů nebo mytí aut. “Porušení se bude řešit v přestupkovém řízení,” uvedla Katarína Ruschková z jihlavského odboru životního prostředí.

Obec Vyskytná nad Jihlavou dočasně uzavřela i přívod vody na hřbitov, který jde z obecního vodovodu. “Je to z preventivních důvodů, aby se nestalo, že by nám někdo ze hřbitova odvážel vodu ve velkém,” řekl ČTK starosta Petr Böhm. Obec se snaží šetřit, protože některé ze 16 studní zásobujících vodovod už přestaly dávat vodu.

V území Povodí Moravy na Vysočině se průtoky ve větších tocích pohybují mezi pěti a 35 procenty dlouhodobého měsíčního průtoku. Množství vody tekoucí řekou Jihlavou ve Dvorcích odpovídá desetině srpnového normálu, Oslavou teče 30 procent obvyklého množství vody, řekou Svratkou 34 procent. “Ovšem v případě Svratky se už jedná o dotovaný tok z vodní nádrže Vír, v případě Oslavy o dotovaný tok z vodní nádrže Mostiště,” uvedl Chmelař.

Zásobní prostory vodárenských přehrad jsou podle mluvčího zaplněny od 48 procent v případě Víru na Žďársku a Hubenova na Jihlavsku přes 56 procent u nádrže Nová Říše na Jihlavsku po 60 procent u Mostiště poblíž Velkého Meziříčí. “Na všech vodních dílech jsou zajišťovány odtoky a odběry podle platných manipulačních řádů,” uvedl Chmelař.

Odběr vody neomezuje ani Povodí Vltavy v případě vodárenské nádrže Švihov na Želivce. Nádrž je zaplněná z 87 procent a bez problému plní svou funkci, uvedl mluvčí povodí Hugo Roldán.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

29.8.2018 0.50, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2