19. 7. 2019

1.1.2019 15.31, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Jihlava převzala od VAS vodohospodářský majetek za 300 milionů

Město Jihlava převzalo dnes část vodohospodářského majetku od firmy Vodárenská akciová společnost (VAS) v hodnotě přes 300 milionů korun, který zásobuje asi 11.000 lidí vodou. Nově ho bude provozovat městem zřízená společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JIVAK).

ČTK to dnes řekly jihlavská primátorka Karolína Koubová a mluvčí firmy VAS Iva Librová. Do půl roku by měla radnice převzít celý majetek VAS v hodnotě dvou miliard. Obyvatelé budou mít podle primátorky levnější vodu než dosud. Část infrastruktury do konce roku 2018 provozovala jihlavská divize VAS, která na to od 1. ledna už nemá právo. Podle radnice se po mnoha letech vrací hospodaření s tímto majetkem do rukou města a zastavuje se odliv milionů korun ročně mimo jeho rozpočet.

Dnes přebraný majetek za víc než 300 milionů zahrnuje úpravny vody ve Zborné, v Popicích, Vysoké, a čerpací stanice U Koželuhů či u svatého Jána. Majetek zásobuje přes 11.000 obyvatel Jihlavy, v níž žije 50.700 lidí. “Je to velice zásadní část. JIVAK je připravený na provozování. Dopadlo to nad míru očekávání, jsme spokojeni. Dostali jsme klíče od všech objektů, nikde nebyl problém, klíče fungovaly, došlo k odečtu vodoměrů,” řekla primátorka.

Celý majetek, jejž provozuje VAS a město převezme, má hodnotu dvě miliardy Kč. Dnes radnice převzala část majetku s právem hospodaření. “Náš právní zástupce říkal, že by to celé nemělo být déle jak půl roku. Počítáme s tím, že se budou natahovat termíny, ale letos bychom ten majetek měli převzít (celý),” řekla Koubová.

JIVAK osloví všechny obyvatele, jichž se dnešní změna týká. Přepíšou se smlouvy, je třeba zřídit nové platební příkazy. “A už teď víme, že voda bude levnější,” řekla primátorka. O kolik procent, není podle ní ještě jasné, rozhodne se pravděpodobně na dubnovém zasedání zastupitelstva. “Je potřeba počítat s tím, že ta infrastruktura je vybydlená, čeká nás spousta investic. Teď nás čekají propočty, protože nebyl žádný fond oprav, do infrastruktury se nesáhlo léta,” řekla primátorka.

Firmě VAS skončilo právo na provozování majetku 31. prosince a na návrh přechodné smlouvy na další dva roky nepřistoupila. Podle radnice tak vyvrcholilo šest let soudních sporů o městský vodohospodářský majetek. Podle Koubové firma hrozila, že uzavře dodávky vody, nepřijme-li Jihlava její podmínky, VAS to 30. prosince popřela.

Firmě VAS skončilo 31. prosince povolení provozovat malou část vodovodů a kanalizací na území Jihlavy, jde o sedm procent z celého majetku, řekla dnes Librová. U zbývající infrastruktury povolení pro VAS trvá.

Jihlava vede spory o vypořádání svého vodohospodářského majetku se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Tento svazek měst a obcí vznikl v roce 1993 při privatizaci Jihomoravských vodovodů a kanalizací. Jihlava z něj vystoupila s koncem roku 2012, zatím ale na většině svého území nemůže rozhodovat ani o ceně vody.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

1.1.2019 15.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4