5. 7. 2020

Ještě jednou „raw“ voda. Amerika není Česká republika

K tématu „raw“ vody (takzvané syrové vody), které před časem rezonovalo v tuzemských médiích, se vrací Pavel Vacek, ředitel výrobního závodu Toma Natura. Porovnává v něm přitom situaci v Americe a u nás:

Filozofie pití neupravené vody, která pochází nejen z deště, ale i z potoků, řek či dokonce ze stojatých vod, se zprvu začala šířit v sanfranciském Silicon Valley. Dnes už nejde pouze o módu zbohatlíků ze severu Kalifornie, novému trendu propadají lidé na celém západním pobřeží. V USA tak dochází k rozmachu startupů, tedy nových a rychle se vyvíjejících společností, které prodávají zcela obyčejnou neupravenou vodu.

Možná si řeknete, že Američané zase jednou „objevili Ameriku“. Neupravovaná pramenitá voda je přeci k dostání i na českých pultech. Ale pozor! „Raw“ voda, dostupná na americkém trhu, nesplňuje ani zdaleka přísné evropské hygienické standardy a proto by bylo chybou zaměňovat ji s vodou určenou českému spotřebiteli. Zatímco americkou „raw“ vodu si můžete představit jako obyčejnou dešťovou vodu, neupravená voda, která je k dispozici na evropských prodejních pultech, pochází z hloubkových vrtů a vyznačuje se svojí čistotou.

Rizika „raw“ vody

Podobně jako u raw potravin i v případě vody, která neprošla žádnou úpravou, si spotřebitelé slibují řadu pozitivních účinků na jejich zdraví. „Syrová“ voda má totiž obsahovat všechny přirozené organické látky včetně bakterií a mikrobů, které mají prý tělu pouze prospívat. Odborníci však varují. Podle expertů představuje taková voda velké zdravotní riziko. Na rozdíl od vody získané z hloubkových vrtů, kde znečištění a výskyt virů nehrozí, může „raw“ voda zapříčinit řadu infekčních onemocnění. Jde především o původce střevních nákaz, zejména břišního tyfu, bakteriální dyzentérie, cholery, virové hepatitidy A, enteroviróz, parazitárních a jiných onemocnění. Taková voda se navíc lehce zkazí, je náročná na přepravu a skladování. I přes to se v USA velmi dobře prodává. Nic na tom nemění ani vysoká cena vody, která se pohybuje přibližně od 25 do 50 eur za 10 litrů. Pro našince, který si může za pár korun dopřát „živou“ a zdravotně nezávadnou vodu, je to těžko jen velmi těžko představitelný fakt.

Neupravené vody v Čechách

Výrobci pitných vod jsou totiž v Čechách i na Slovensku povinni vykonávat pravidelnou provozní kontrolu v celém procesu dodávek od zdroje až ke spotřebiteli. Výsledky kontrol pak musí předkládat orgánům na ochranu zdraví. Mnohé z těchto vod podléhají i chemické úpravě, což platí i pro pramenité vody z podzemních zdrojů. Najdou se ale i tak kvalitní vody, které vyhovují přísným kontrolám i bez jakýchkoliv úprav. „Většina pramenů prochází filtrací, zbavuje se síry, manganu, arzenu či železa a ozařuje se UV zářením. Důvodem je snaha vyhovět přísným kritériím a limitům stanovujícím obsah dusičnanů a organických látek. Výjimečně však existují i tak kvalitní přírodní vody, které jsou „živé“ a přitom skutečně nepotřebují žádnou úpravu,“ vysvětluje Pavel Vacek, ředitel výrobního závodu Toma Natura z Teplic nad Metují v Adršpašsko-teplických skalách. Právě zde, v chráněné krajinné oblasti Broumovsko pramení tzv. „živá“ voda, která je výjimečná nejen svou čistotou, ale i skvělou chutí. Hluboko ve skalách prosakuje přes pískovec jako přes ten nejjemnější filtr do hloubky stovek metrů, odkud se čerpá artéskými vrty. Voda je to natolik kvalitní, že nepotřebuje žádnou úpravu a z hloubky země putuje nerezovým potrubím přímo do lahví. Na rozdíl od raw vody však splňuje všechny hygienická kritéria, takže si můžete bez obav vychutnat chuť čisté vody.

Naše voda, ilustrační foto (přírodní voda ve skalním městě) TOMA

16.3.2018 14.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2