31. 5. 2020

Je protipovodňová štola za půl miliardy v Jablonci předražená?

V podzemí Jablonce se pracuje na štole, která má ochránit před velkou vodou majetek města za miliardu korun. Jak ale upozorňuje deník Mladá fronta Dnes, někteří lidé pochybují o jejím významu.

Stavba protipovodňové štoly pod Jabloncem bude totiž podle deníku stát nemalé peníze – přijde až na půl miliardy korun. Podle odborníků je ale důležitá, protože ochrání majetek města, především bulvár 5. května. „I malá voda může v této oblasti způsobit problémy, které by stály miliony korun,“shodují se odborníci.

Někteří lidé však vidí tuto velkolepou stavbu jako mrhání státních peněz. „Celá akce kolem štoly se mně zdá jako nesmysl a vyhozené peníze,“ nesouhlasí se stavbou Václav Špringl z Jablonce. Povodí Labe však lidi uklidňuje, že peníze neplynou ze státního rozpočtu, ale z dotace na protipovodňová opatření z Programu Evropské unie prostřednictvím ministerstva zemědělství.„Kvůli povodním v roce 2002 vypsalo ministerstvo program, ze kterého bude rozdělovat peníze na protipovodňová opatření,“ vysvětluje Jaroslav Jaroušek, ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe.

Odpůrci stavby však poznamenali, že jde jen o zvyšování ceny pozemků,které má štola ochránit. Na důležitosti stavby se naopak shodují nezávislí odborníci i ministerstvo zemědělství. Odborníci hleděli například na to, kolika lidem bude stavba prospěšná nebo kolik ochrání obyvatel.

„Lidé, kteří upozorňují na zbytečnost štoly, se domnívají, že k nám nemůže přijít velká voda. Když mohla být v roce 1897, tak proč ne zítra nebo za měsíc,“ klade si otázku ředitel jabloneckého závodu. Z programu ministerstva čerpají města peníze například na odbahnění rybníka nebo na zvýšení retenčních prostor. „Na konci dubna jsme vydali rozhodnutí o poskytnutí dotace pro 493 protipovodňových opatření za téměř osm miliard korun a také příslib dotace pro dalších jedenatřicet staveb,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček s tím, že na protipovodňové opatření Lužická Nisa, Jablonec nad Nisou je připravených 373 milionů korun.

Stavbou protipovodňové štoly je pověřeno společenství firem Syner a Metrostav. Dělníci tento týden zahájili přípravné práce na budování vtokového objektu protipovodňové štoly.Štola za půl miliardy korun bude začínat nalevo od loděnice nedaleko hráze. Stavba zabere travnaté pláže po obou stranách loděnice a bude se na ni vjíždět z parkoviště v ulici U Přehrady. „Nepředpokládáme vysokou frekvenci, mluvíme o pěti autech denně, která pojedou tam a zpátky,“ vysvětluje stavbyvedoucí Brunclík. Stavební ruch v Jablonci okolo štoly definitivně utichne v červnu příštího roku. Do té doby speciální sací bagr odstraní ze dna druhé a třetí nádrže přehrady bahno, aby se tak zabránilo tvorbě sinic.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta Dnes – liberecký kraj

 

15.5.2012 10.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31