1.3.2017 13.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy
Jaro ožívá právě dnes s tématem „Neodnášejte ptáčata!“
Letošní sezóna projektu „Jaro ožívá“ začíná právě dnes, 1. března. Připomíná to koordinátorka kampaně Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO).
Téma letošního roku „Neodnášejte ptáčata!“ má ukázat, jak se správně zachovat, najdeme-li opuštěné ptačí mládě. V této situaci lidé tak často chybují, že jí „Jaro ožívá“ věnuje celou letošní sezónu a zpráva „Neodnášejte ptáčata!“ poletí mezi dětmi, jejich učiteli, rodiči i prarodiči napříč Evropou, Asií i Afrikou. Těšit se můžete i na výtvarnou soutěž pro děti. Vše se dozvíte na www.springalive.net.
Jaro je čas návratu ptačího zpěvu a pípání ptačích mláďat. Už se vám jistě stalo, že jste našli malé ptáče, které ještě nemělo dorostlá křídla a špatně létalo. V člověku vzbuzuje pocit, že potřebuje pomoc. „Často se stává, že takovýchto ptáčat je lidem líto a vezmou je s sebou domů. Ve snaze pomoci netuší, že tím mohou ublížit,” uvádí Dobruská. U pěvců je přitom podle Dobruské naprosto běžné, že mláďata opouštějí hnízdo několik dní před vylétnutím a sdržují se v blízkém okolí hnízda, nejčastěji ukrytí v keřích. „Je to způsob obrany proti predátorům. V hnízdě by mohla zahynout všechna mláďata naráz, takto mají některá šanci uniknout,” pokračuje Dobruská.
A jak se tedy správně zachovat najdu-li ptáče, které ještě špatně létá? Je-li zdravé a někde v křoví, nechte ho tam být a odejděte. Rodiče si ho brzy najdou a nakrmí ho. Pokud u něj budete, budou se vás bát. Jedině pokud se vám místo nezdá bezpečné (např. silnice), vezměte ho a vyzvedněte na nejbližší keř. Ptákům, na rozdíl od savců, na jejichž mláďata nikdy nesmíte sahat, váš dotek nevadí. Pouze je-li ptáče zraněné, dejte ho do krabice a zavolejte na nejbližší záchrannou stanici.
V souvislosti s tématem “Neodnášejte ptáčata” je vyhlášena výtvarná soutěž Ptačí mláďata pro děti do 15 let. „Nakreslete nebo namalujte obrázek, jak byste se zachovali v případě nalezení malého ptáčete a pošlete nám ho na adresu springalive@birdlife.cz. Obrázek musí odpovídat tomu, co se o daném tématu dozvíte na www.springalive.net. A jelikož soutěž je součástí Jaro ožívá, samozřejmou podmínkou zapojení do soutěže je zadání prvního pozorování alespoň jednoho druhu, jehož přílet s Jaro ožívá sledujeme. Sledujte proto přílet poslů jara a své první pozorování čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy zadejte do databáze Jaro ožívá na www.springalive.net,“ vyzývá Dobruská.
Naše voda, foto (čáp) Naše voda – Nina Havlová
1.3.2017 13.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzyAktuality

K jezeru Milada bude z Ústí o letních prázdninách opět jezdit linka zdarma
Akt. 21.4.2025 15.03Rubrika: Čistota vody a rekreace

VAK Náchod zvedl zisk o 14 procent na 17,4 mil. Kč, hodlá je investovat
Akt. 21.4.2025 14.05Rubrika: Vodovody a kanalizace