16. 10. 2019

Jaro ožívá, ornitologové připravují soutěž o Ptačí zahrady

Prvního března začíná v ČR projekt “Jaro ožívá”. Informoval o tom dnes ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

Letošní ročník je navíc první tematicky zaměřený a jeho tématem jsou Ptačí zahrady a balkony. „Školní kolektivy i jednotlivci v Evropě, Asii i Africe budou nejen sledovat přílet stěhovavých ptáků jako každý rok, ale připraví pro ptáky Ptačí zahrady a balkony, kde najdou po příletu pěkné místo k hnízdění i prostřený stůl,“ říká Karolina Kalinowska, mezinárodní koordinátorka projektu Spring Alive (v ČR Jaro ožívá). V průběhu sezóny bude navíc vyhlášena mezinárodní výtvarná soutěž Ptačí zahrada.

Jak udělat ptačí zahradu? Je možné začít výrobou budek nebo krmítek a pokračovat přes drobné výsadby až k vybudování zahradního jezírka. „Úpravy vůbec nemusí být finančně náročné. Nově vysazený keř, slunečnice nebo okrasné bodláky nezaberou příliš mnoho času ani financí. Pro ptáky však budou vítaným zpestřením potravy. Keře navíc poskytnou prostor k hnízdění i úkryt před predátory,“ uvedla Gabriela Dobruská z ČSO, která project “Jaro ožívá” v ČR koordinuje. Pomoci ptákům může tedy každý z nás. Odměnou nám bude možnost pozorovat ptáky z bezprostřední blízkosti.

Buďte příkladem a o své nápady a zkušenosti při tvorbě Ptačí zahrady se podělte s ostatními. Na školy a jiné dětské kolektivy, které se aktivně zapojí do projektu (zadají první pozorování poslů jara do databáze Jaro ožívá nawww.springalive.net) a pošlou nám fotografie své Ptačí zahrady /balkonu na springalive@birdlife.cz, čekají drobné odměny. Zaznamenávejte pozorované druhy a podělte se i o svá zajímavá pozorování. Nová záložka věnovaná Ptačím zahradám a balkonům na stránkách Jaro ožívá www.springalive.net vznikla pro vaši inspiraci. Zde se v průběhu března objeví i informace o vyhlašované soutěži pro všechny děti do 16ti let. Jak může pomoci každý z nás, ať jednotlivec nebo školní kolektiv, se dozvíte také při akcích pro veřejnost pořádaných Českou společností ornitologickou, sledujte www.birdlife.cz

Jaro ožívá je mezinárodní projekt organizovaný BirdLife International, světovou organizací na ochranu ptáků, v České republice zastoupený Českou společností ornitologickou. Motivuje děti, jejich učitele a rodiny k aktivní ochraně ptáků, pomáhá pochopit potřebu mezinárodní ochrany stěhovavých ptáků. Klíčovou součástí projektu je webová stránkawww.springalive.net, na kterou zadávají svá první pozorování pěti sledovaných druhů děti již z 54 zemí Evropy, Asie a Afriky. Těmito druhy jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, čáp bílý, kukačka obecná a vlha pestrá. Projekt je na mezinárodní úrovni podporován nadací Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa (MCFEA), hlavním sponzorem projektu. V České republice je “Jaro ožívá” podporováno společností E.ON, Česká republika, s.r.o.

Jaro ožívá 2014 v Evropě, Asii a Africe v číslech:

178,287 pozorování (2,078 v ČR) příletu stěhovavých ptáků evidovaných na Jaro ožívá

73,032 (1,047 v ČR) aktivně zapojených dětí do Jaro ožívá

467 uspořádaných akcí (303 v Evropě/Asii; 164 v Africe)

1,484 učitelů používá materiály Jaro ožívá ve výuce

731 zapojených škol (561 v Evropě/Asii; 170 v Africe; 65 v ČR)

772 dobrovolníků zapojeno do aktivit Jaro ožívá

54 zapojených partnerů, včetně 14 z Afriky

Zdroj a foto: ČSO (Pavel Hraba – vlaštovka obecná)

 

27.2.2015 15.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3