4. 7. 2020

V Japonsku chtějí čistit vodu pomocí speciálního mechu

Podle japonských vědců dokáží buněčné stěny mechu Funaria hygrometrica absorbovat olovo, těžký a toxický prvek, který může kontaminovat pitnou vodu. Píše o tom partnerský portál prumyslovaekologie.cz.

Japonští vědci z Riken Center for Sustainable Resource Science zjistili, že mech může fungovat jako ekologická alternativa dekontaminace znečištěné vody či půdy. Jejich studie poukazuje na to, jak mech Funaria hygometrica (skrutek obecný) dokáže absorbovat výrazné množství olova z vody. Riken je velký výzkumný institut, který funguje od roku 1917 a zaměřuje se především na aplikovanou vědu. Hlavním předmětem zkoumání jsou přírodní vědy od vývojové biologie, neurovědy po kvantovou fyziku a počítačovou vědu.

Voda znečištěná olovem představuje obrovský ekologický problém. Olovo může proniknout i do pitné vody. Pokud trubky tento prvek obsahují, korodují. Stává se tak obzvláště v případech, kdy voda dosahuje vysoký stupeň kyselosti nebo má nízký obsah minerálů. Vystavení účinkům olova může vést ke kardiovaskulárním problémům či zhoršené funkce ledvin. Ubližuje také plodu v těhotenství a způsobuje vývojové problémy u dětí.

V prvním stádiu vědci připravili roztoky s různými koncentracemi více kovů a dali je do kontaktu s protonémou rostliny. Po 22 hodinách analýza prokázala, že buňky absorbovaly olovo až do 74% své suché hmotnosti, což je značně vysoká hodnota a výrazně vyšší než u jiných druhů kovů. „Zjistili jsme, že mech může fungovat jako skvělý pohlcovač ve vývojovém stádiu protonémy. Tato cenná schopnost znamená, že mechová protonéma se pravděpodobně stane výjimečným čističem odpadních vod z těžby či chemického průmyslu,” zdůraznil autor studie Misao Itouga.

Analýza vědců prokázala, že odpovědnost za absorbování olova nese polygalakturonová kyselina, která se nachází v buněčných stěnách. Ta mechu umožňuje vzkvétat v prostředí, které je pro jiné rostliny toxické.

Zdroj: www.prumyslovaekologie.cz, ilustrační foto: pixabay.com

 

 

29.1.2018 10.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace, Nejčtenější

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2