25. 3. 2019

Jakub Vágner vysadí do řeky Střely další divoké pstruhy

Ve čtvrtek 27. září se uskuteční vysazení další zhruba tuny pstruhů do řeky Střely u jezu na Velké louce v městečku Plasy na Plzeňsku. Informoval o tom Štěpán Auředník z neziskové organizace známého rybáře Jakuba Vágnera Sladkovodní giganti, o. s.

Jde o pokračování projektu „Cesta pstruha – Návrat lososovitých ryb do evropských vod,“ o kterém portál Naše voda již informoval a také z nadcházející akce vám přineseme informace „přímo z místa činu“. Letos již proběhlo třikrát vysazování vzrostlých exemplářů pstruha obecného – potočního, ve čtvrtek bude do řeky Střely vysazena další zhruba jedna tuna těchto ryb. Pro vysazování je vybrán takový úsek toku řeky, aby byly ryby co nejvíce chráněny od náletů kormoránů. V loňském roce bylo do řeky Střely vypuštěno cca 2,5 tuny pstruhů a dle odhadů odborníků jich přežilo 80 procent. Proto je projekt odborníky hodnocen velmi kladně. K vypouštění pstruhů dojde i v dalších třech letech.

Projekt „Cesta pstruha“ je dále rozvíjen a probíhají jednání o vytvoření zcela nového, samostatného úseku řeky Střela I., který by byl dlouhý několik kilometrů a kde by byl přísný zákaz chytání ryb. V průběhu pár let by tak mohl vzniknout úsek řeky, kde by pstruh obecný našel dokonalé útočiště a vytvořil početné populace s výskytem trofejních jedinců. Tak by se začal vytvářet podstatný genofond, který by byl základem pro jistou budoucnost tohoto druhu.

Populace lososovitých ryb byla v posledních desetiletích značně decimována. Kvalita vody se však díky čističkám odpadních vod značně zlepšila a tak se pstruzi i jiné lososovité ryby mohou vrátit do svých původních domovů. V posledních letech jsou novou hrozbou nálety kormoránů. Ač se situace s čistotou vody i kormorány relativně zlepšila, pstruhové revíry nejsou schopny obnovy rybí populace bez naší pomoci.

Celý projekt vychází z finanční podpory společnosti Veolia Voda Česká Republika, a.s. ve spolupráci s neziskovou organizací Sladkovodní giganti, o. s. Více informací o projektu „Cesta pstruha“ je možné získat na webových stránkách www.cestapstruha.cz

Naše voda

 

26.9.2012 18.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VRACÍME VODU LESU

Kalendář Akcí

<< Březen 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Fotoblog

více >

SVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAVSVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >