6. 4. 2020

Jakub Vágner vysadí do Labe další lososovité ryby

Další etapa projektu „Cesta pstruha – návrat lososovitých ryb do českých řek” proběhne v pátek 25. října na řece Labe v městě Vrchlabí. Informovala o tom ředitelka odboru komunikace společnosti Veolia Voda ČR Marcela Dvořáková.

Právě Nadační fond Veolia projekt již několik let finančně podporuje a spolupracuje na něm s organizací Sladkovodní giganti, jejíž tváří je rybářská celebrita Jakub Vágner. Projekt hledá pro návrat lososovitých ryb takové lokality, které se vyznačují především kvalitní a čistou vodou. Pokud se bavíme o pstruhovém revíru, hledáme vody tekoucí i stojaté. Vybereme-li tekoucí revír, zajímáme se o horní úseky řek a potoků, zasahující až do pramenných oblastí. Z hlediska kvality vody máme zájem o revíry, které se označují čistou, chladnější a kyslíkatou vodou, spíše oligotrofního charakteru.

Vhodné revíry se tak nacházejí ve středních či vyšších nadmořských výškách. Ideálně s tvrdým dnem a překážkami, které slouží rybám jako úkryt. Revír pstruhový však může být zvolen kupříkladu i na jezeru, údolní nádrži či lomu. „Opět hledáme takové lokality, které se nachází ve vyšších nadmořských výškách. Hlavní obsádkou zde musí být ryby lososovité. Měli bychom se vyvarovat takovým lokalitám, kde se nachází větší množství dravých ryb, jako je kupříkladu štika, candát či okoun, aby nedocházelo k silnému predačnímu tlaku na ryby lososovité,“ uvádí se v projektu.

V plánu je vysazovat již vzrostlé exempláře pstruha obecného i dalších lososovitých ryb, a tak nejenom zefektivnit úspěšnost obnovy pstruhových revírů, ale tento proces také mnohem zrychlit. Lososovité ryby budou vysazeny pouze v úsecích toků, kde jsou ryby chráněny od náletů kormoránů, přednost mají lokality, kde se rybáři řídí pravidlem metody „Chyť a pusť”.

Ryby tedy nejsou brány jako zdroj obživy, ale po ulovení se vrací zpět do řeky tak, aby mohly potěšit další rybáře a také se přirozeně reprodukovat a do řek přinášet další generace těchto ušlechtilých druhů ryb. V průběhu pár let by tak mohli vzniknout úseky řek a potoků, kde by pstruh obecný a další druhy lososovitých ryb našly dokonalé útočiště a vytvořily početné populace s výskytem trofejních jedinců. Tak by se začal vytvářet podstatný genofond, který by byl základem pro jistou budoucnost těchto druhů.

Spojení společnosti Veolia Voda s lososovitými druhy ryb a především Pstruhem potočním obecným se přímo nabízí. Čistota vody jde ruku v ruce s rybí obsádkou. Čistá a nezávadná voda je pro společnost Veolia voda i pstruha obecného a další lososovité ryby tím nejdůležitějším.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová (vysazování pstruhů v lokalitě Plasy)

18.10.2013 9.05, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3