4. 4. 2020

Jak zlepšit životní prostředí ve městech

V souvislosti s ubýváním živočichů a rostlin na planetě se obvykle mluví o projektech, jejichž cílem je podpora biodiverzity přímo v přírodě. Učinit tak lze ale i ve městech a obcích, například na vlastním balkónu.

Balkón se totiž může stát vítaným útočištěm pro hmyz nebo ptáky. Například v zimě mohou ptáci v průběhu 24 hodin ztratit až 10 procent své hmotnosti. I proto se, alespoň v zahraničí, snaží mnoho obyvatel měst, aby se na jejich balkóně uhnízdili ptáci a hmyz. Vytvořit mezi betonovými zdmi přírodní ráj, byť třeba maličký kousek zelené přírody, který nabízí volně žijícím živočichům vhodné podmínky k životu – vlastně takový byt a stravu pro ptáky a hmyz – není nic těžkého. A navíc z toho může mít prospěch každý. Zde je několik praktických možností:

1. Pětihvězdičkový hmyzí hotel

Hmyz se také občas potřebuje někam skrýt, zejména v zimě, nebo když hodně prší. Útočiště pro včely samotářky, úkryt pro motýly, věž pro berušky – prostě hmyzí hotel… Je tolik možností! V létě zde zase rády nakladou vajíčka jiné druhy, například samotářské včely zednice. Tento hmyz si na svůj pobyt vydělá snadno: je totiž představitelem přírodní a velmi účinné metody boje proti škůdcům, kteří pustoší vaše oblíbené květiny (jde o takzvanou biologickou kontrolu). Možná vás překvapí, že slunéčka sedmitečná jsou velice žravá stvoření – každé z nich za jediný den spořádá až 150 mšic.!

2. Včely vám na jen tak ledasjaký lep neskočí

Abyste přivábili hejna užitečného hmyzu, který činorodě opylí vaše květiny a zbaví je škůdců, je nutné pěstovat určité, nejlépe místní a planě rostoucí druhy rostlin. Ty (lépe řečeno jejich listy, semínka, plody, pyl nebo nektar) budou fungovat jako lákavá spíž pro budoucí nájemníky vašeho balkónu. K obživě hmyzu jsou ideální tzv. medonosné rostliny. Mezi ně patří květiny bohaté na nektar, které mají rády včely, čmeláci nebo motýli, nebo aromatické byliny, jako je třeba tymián, kopr či šalvěj. Dlouhokvetoucí trvalky (například muškáty nebo begónie) produkují pyl, zatímco ovocné keříky (jahody, réva, moruše) potěší kromě vás i hmyz a ptactvo. Květinový pel-mel – to je tajemství bohaté biodiverzity.

3. Včelaření ve městě?

Můžete jít ale ještě dál a založit si na balkóně včelí úl. Městské včelaření je na vzestupu a rostoucí počet úlů a kvetoucích rostlin ve městech může pomoci zachránit naše včely. Úly se začínají ve velkém objevovat v parcích, na střechách hotelů, firemních budov nebo státních institucí, ale i na soukromých terasách. Zjistěte si vše o tom, jak se stát amatérským včelařem.

4. Nabídněte ptákům bydlení

Ptáci mají někdy problém najít ve městě vhodné místo pro své hnízdo nebo pro přezimování – staré stromy se kácí, keře mizí a nové budovy s hladkými fasádami jsou oproti těm starým mnohem nepřívětivější. Někteří lidé proto na svých balkónech instalují ptačí budky, včetně potřebného pítka. Pro nás to není nic těžkého, ale pro ptáky to může být otázka života a smrti

5. …a stravu

Zima je pro ptáky velmi náročné období. Jejich energetické nároky jsou mnohem vyšší, ale současně mají méně možností najít potravu. Pták může za jedinou noc ztratit až 10 procent své hmotnosti. Jedno nebo dvě krmítka na vaší terase mohou ptákům pomoci přečkat zimu. Krmte je ale jen od poloviny listopadu do konce března, jinak by si mohli příliš navyknout. Po balkóně můžete rozmístit pár kousků ovoce nebo lojové kuličky. Snadno je vyrobíte ze slunečnicových semínek, nesolených burských oříšků, ovsa, rostlinného tuku… Sýkorky a drozdi je milují.

6. Založte si minizahrádku

A závěrem – není nadto mít malou zeleninovou zahrádku, která přinese do městského prostředí kousek přírody a tolik potřebnou biodiverzitu. Postačí třeba parapet, pokud je na sluníčku, pěstební pytel, pergola, truhlík za oknem… Možností pro malý prostor je habaděj – a stejně tak vhodných druhů zeleniny nebo ovoce. Dokud bude vaše minizahrádka rozmanitá, hmyz a ptáci vám prokážou velkou službu tím, že vás zbaví škůdců – a opylovači z hmyzí říše vám zajistí bohatou žeň. Prostě harmonický ekosystém.

Podle zahraničních zdrojů Naše voda, ilustrační foto ČSO

21.4.2015 9.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3