19. 5. 2019

Jak poznat, kdy je kapr mrtvý – mýty a skutečnost

I díky tomu, že se většina populace setkává v praxi se zabíjením ryb pouze v předvánočním období, koluje kolem usmrcených a jakoby „znovuobživlých“ kaprů celá řada mýtů. Na základě konzultací se Státní veterinární správou ČR (SVS) proto portál Naše voda přináší několik praktických údajů.

V souladu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání musí prodejci kaprů při jeho usmrcení dodržovat základní zásady při zabíjení kapra. V praxi jde o omráčení kapra ranou do temene a okamžité následné přetnutí přeříznutí cév za hlavou, čímž dochází k takzvanému vykrvení kapra, a tedy jeho smrti.

Mnozí spotřebitelé se ale setkávají s tím, že kapr se poté, co je usmrcený a přinesený do domácnosti, ještě hýbe, a mají pocit, že je ještě živý. To je však možné pouze v případě, že prodejce kaprů neprovedl předepsané úkony správně, což je ovšem méně častý případ. Většinou jde o posmrtné projevy nervové soustavy ryb.

Víceméně jediným zcela spolehlivým ukazatelem života či smrti kaprů a jakýchkoli ryb je dýchání. Platí tedy, že pokud se hýbají žábry, může být „zabitý“ kapr ještě živý. V takovém případě je třeba urychleně zopakovat ještě jednou to, co mělo proběhnout při usmrcení kapra u prodejce – omráčení a vykrvení. Je vhodné vědět, že kapra obvykle nezabije rána do temene, ale právě vykrvení.

Projevem života přitom není zaškubání kapra při kuchání. Na druhou stranu kapr nemusí být nutně mrtvý, plave-li například ve vaně břichem vzhůru, protože může mít pouze poškozen pohybový aparát.

Obecně řečeno, je drtivá většina „oživlých“ kaprů dílem posmrtných projevů a za projevy života jsou považovány zejména z neznalosti. Přetrvávajícím mýten je v této souvislosti bodnutí kapra do ocasu jako definitivního aktu usmrcení. Podle mluvčího SVS Josefa Dubna jde ale o pověru, která nemá pro usmrcení kapra vůbec žádný význam.

„Lidé by se měli hlavně zamyslet s vzpomenout si, jak vypadá obratlovec a co jej drží při životě.  Je to srdce, je to mozek, je to krev, která proudí v žilách. Tudíž, když srdce nebije a krev neproudí a oči nereagují, tak to znamená, že je po živočichovi,“  podotýká Duben.

Především ale – mrtvý kapr nedýchá.

Petr Havel

3.1.2012 16.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2