12.10.2015 9.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Jak je to s kompenzaci za újmu při hospodaření v ochranných pásmech
Jedním z témat, o němž se diskutovalo na nedávné konferenci Voda pro život ve Větrném Jeníkově, byly také finanční kompenzace za újmu způsobenou zemědělcům při hospodaření v pásmech ochrany vod. Píše o tom týdeník Zemědělec.Mediátorem tématu by přitom mělo být podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Josefa Stehlíka právě ministerstvo zemědělství. Stehlík přitom poukázal na zkušenost z Německa, kde velká vodárenská společnost zemědělcům, kteří hospodařili v ochranných pásmech vodních zdrojů a byli omezováni při používání pesticidů, poskytovala dostatečné kompenzace za kvalitu vody. „Ministerstvo zemědělství bylo pouze prostředníkem, ale vodárenská společnost odměňovala zemědělce za to, že hospodaří šetrnějším způsobem, než jim ukládá zákon,“ uvedl Stehlík.
Generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala poznamenal, že také v České republice existuje kompenzace za hospodaření v ochranných pásmech. Ta je zatím paušální, poskytuje se bez toho, že by vlastníci či uživatelé vykázali zlepšení činnosti. Kompenzace za pozemek v prvním ochranném pásmu je 800 korun na hektar a v druhém ochranném pásmu 500 korun na hektar. Od července letošního roku se přestoupilo z trojstupňové ochrany na dvojstupňovou. „Se zástupci zemědělských podniků se snažíme zpracovávat pilotní projekty na to, že se zástupci podniku sledují, jaké dopady budou mít změny hospodaření na kvalitu vody. Tyto výstupy mají sloužit právě tomu, aby mohly být stanoveny některé dotační programy, nebo programové financování právě vzhledem k těmto omezením, vysvětlil Kubala.
Podle předsedy představenstva společnosti Úpravna vody Želivka Marka Riedra v Německu mají sice kompenzace, ale finanční prostředky získají až tehdy, když je prokázáno, že změnou hospodaření došlo ke zlepšení kvality vody. To tady nejsme schopni prokázat. Připomněl, že kdyby zemědělci hospodařili šetrným způsobem, úpravna vody Želivka by nemusela investovat takové prostředky do toho, aby se voda vyčistila. „Teď se chystáme hodně investovat, protože musíme zařadit další filtrační stupeň, abychom mohli odstranit takové množství pesticidů, jaké je v současnosti ve vodě,“ podotkl. Kdyby zemědělci hospodařili zodpovědně a podle pravidel, nemusíme tolik investovat a můžeme třeba motivovat zemědělce k šetrnějšímu hospodaření a kompenzovat je za jejich omezení. „Rádi bychom řešili příčiny, ale musíme řešit následky,“ dodal.
Zdroj: Zemědělec, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
12.10.2015 9.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality

Loňské záplavy znečistily i vodu z třetiny testovaných vodovodů
Akt. 8.2.2025 14.09Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Na ČVUT zkoumají hydraulické chování jezů v Povodí Ohře
Akt. 8.2.2025 9.52Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině