6. 8. 2020

Jak doma správně pečovat o vodu v bazénu?

Aktuální vydání bulletinu VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI přináší rady a odpovědi na otázky týkající se nakládání s vodou v zahradních bazénech. Prezentované informace jsou přitom obecně platné, a proto nabízíme článek i vám.

Máme doma bazén. Vydrží v něm jedna voda po celé léto nebo je vhodnější jej třeba v půlce sezóny vypustit a znovu napustit?

Ano, doporučovala bych obměnu vody v bazénu, podle jeho využívání. I ve veřejných bazénech se provádí obměna v souladu s provozním řádem a v návaznosti na počet návštěvníků. Například se odpouští 30 l vody za den na osobu, u dětského bazénu je to 45 l na den a osobu. U soukromých bazénů je to podle vlastních zkušeností jeho majitelů.

Jak tedy poznám, že voda doma v bazénu není v pořádku?
Jedním z prvních signálů, že voda v bazénu není v pořádku, bývá změna barvy nebo zákal. Zelená a zakalená voda signalizuje přítomnost řas, většinou se doporučuje upravit pH v bazénu, přidat algicid proti řasám. Doporučuje se také tzv. šokovou chloraci a následné odstranění zákalu intenzivní filtrací. V případě, že voda vykazuje mléčný zákal, způsobený například hojným organickým znečištěním, je potřebné zkontrolovat filtraci provést zpětné praní filtru, dávkovat vločkovač (flokulant). Pro urychlení procesu čištění je vhodné vyprázdnit 1/3 až 1/2 vody bazénu a nahradit čerstvou vodou, následně změřit a upravit pH a provést šokovou chloraci, popřípadě vyměnit pískovou náplň, je-li stará nejméně rok. Při extrémně vysokých teplotách v létě je vhodné prodloužit dobu filtrování. Chlorové přípravky je vhodné dávkovat nejlépe po západu slunce.

Doporučujete u domácích bazénů udělat nějaké kontroly kvality vody? Co je potřeba zkontrolovat?
Zcela jistě bych vodu v bazénu nechala kontrolovat, zejména pokud je využívaná pro menší děti. Kontrolu pH a chloru si může poměrně jednoduchým způsobem vlastník bazénu sám. V laboratoři si je vhodné zkontrolovat organický uhlík a některý z mikrobiologických ukazatelů například Escherichia Coli.

Přijedete na kontrolu k nám nebo musím někam vodu dovést?
Vzorkovnice pro odběr je potřebné vyzvednout si v laboratoři. A to nejen v Brně, ale i v sídlech divizí. Pracovníci laboratoří Vám poradí, jak a kde vzorek odebrat a jak s ním následně manipulovat.

Co takové přezkoušení stojí?
Cena je dána rozsahem kontroly, počtem požadovaných stanovení. Celý rozsah požadovaný vyhláškou lze provést v ceně cca 1000 korun, vybrané ukazatele kvality vody lze zjistit v ceně 500 korun.

Podle statistik dává 40 procent obyvatel ČR přednost koupání v přírodních koupalištích, 40 procent preferuje veřejné bazény a 12 procent dotazovaných využívá vlastní bazén. Česká republika patří k zemím s nejvyšším počtem vlastních bazénů v přepočtu na 100 000 obyvatel, v roce 2012 to bylo cca 250 tisíc soukromých bazénů. To vše vyplývá ze studie HELWEN Státního zdravotního ústavu.

V přírodních koupalištích se sledují zejména dva indikátory fekálního znečištění (E.coli a střevní enterokoky). Se zvyšující se teplotou se v nádržích množí tzv. vodní květ – sinice. Ty mohou způsobit vyrážky, zarudlé oči, rýmu, ale produkují i toxiny, které mohou vést k lehké akutní otravě projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy. Jak je poznat? Zkuste naplnit průhlednou láhev vodou, v níž se chcete koupat, a nechte ji asi 20 minut stát v klidu na světle. Pokud se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený organismy ve tvaru “sekaného jehličí nebo krupice”, jedná se zřejmě o sinice.

Ve veřejných bazénech se sleduje v souladu s Vyhláškou č. 238/2011 Sb. vedle škály mikrobiologických ukazatelů například pH, chlor, dusičnany a množství organického uhlíku. Rozsah a četnost kontrol je dána velikostí bazénu a teplotou vody. Desinfekce bazénových vod se neobejde bez využití sloučenin chloru. Produkty chlorace jsou však rizikové pro plavce. Největším zdravotním rizikem je trichloramin – vysoce toxická látka vznikající reakcí chloru a močoviny. Z vody je uvolňována do ovzduší, vytváří známý „chlorový“ zápach, dráždí pokožku i sliznice dýchacích cest, u vrcholových sportovců se
projevuje dokonce tzv. zátěžové astma.

Na otázky odpovídala vedoucí akreditovaných vodohospodářských laboratoří VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., RNDr. Zdenka Boháčková

Naše voda, ilustrační foto: archiv Naše voda

16.7.2016 2.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy, Nejčtenější

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6