19. 5. 2019

Jak bezpečně rozmrazit zamrzlé vodovodní potrubí?

Teplota v těchto dnech je hluboko pod bodem mrazu. Meteorologové nám do konce týdne slibují teploty ještě nižší. A proto je dobré přidat několik rad, jak se zachovat ve chvíli, kdy dojde k zamrznutí vodovodních potrubí. Zveřejnila je mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. 

Při potřebě rychlého rozmrazení těchto zařízení se přistupuje k někdy nepříliš bezpečným metodám rozmrazování otevřeným ohněm nebo jinými zdroji s nepřiměřeně vysokou teplotou.

Při používání otevřeného ohně nemusí dojít ke způsobeným škodám přímo plamenným hořením. „To, že škody nevzniknou plamenným hořením, je však spíše otázkou náhody,“ vysvětluje Václav Dostál, vyšetřovatel hasičů Pardubického kra­je.

 Ze statistiky požárů jsou známé případy, kdy došlo k požáru zemědělských objektů, případně k otravě dobytka oxidem uhelnatým a následně k jeho úhynu. Příčinou bylo rozmrazování zamrzlého vodovodního potrubí zapálením slámy, kterou se potrubí obložilo.

Dalším ne příliš dobrým nápadem je podle Dostála používat otevřený plamen v prostorách, kde se uklízí spíše jen sporadicky. Rozmrazit zamrzlé potrubí ústředního topení ve sklepě nám může sice pomoci benzinová letlampa, ale pozor na staré noviny a pavučiny v těsné blízkosti potrubí, které se snadno a rychle mohou vznítit.

“Známe řadu bezpečnějších způsobů rozmrazování, které však osoby provádějící rozmrazování nepoužívají jen proto, že trvají o trochu déle než uvedené nebezpečné způsoby. Je to především rozmrazování horkou vodou, kdy zamrzlé potrubí, armaturu, či další předmět poléváme horkou vodou, nebo nám pomůže horká pára,” uvedl Dostál.

Špatnou variantou nejsou ani různé druhy horkovzdušných ´fukarů´. Zde však musíme dbát návodu výrobce a dodržovat bezpečné vzdálenosti od hořlavých předmětů.

Nejčastěji dochází k zamrzání vodovodních potrubí, kde lze doporučit především elektrické rozmrazování. Je to způsob, při kterém se používají rozmrazovací transformátory. Toto rozmrazování smí provádět poučená osoba a lze jej použít jen na kovová potrubí, nejsou-li jednotlivé části izolačně oddělené.

Další osoba musí sledovat, nedochází-li k nadměrnému oteplování potrubí, především tam, kde nemáme jistotu, že se nedotýká hořlavých částí objektu, a kde nevíme, zda není izolováno hořlavým materiálem. Zde je možnost vzniku požáru i po provedeném rozmrazení.

„Při dodržení uvedených způsobů a podmínek rozmrazování lze vzniku požáru bezpečně předejít. V každém případě však vyloučíme použití otevřeného plamene. I když jsou uvedené bezpečné způsoby možná trochu pracnější a zdlouhavější, tuto nevýhodu mnohokrát vyváží to, že objekty a zařízení ochráníme před vznikem požárů a následných škod,“ dodává Václav Dostál.

Zdroj: Požáry.cz

31.1.2012 16.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2