23. 8. 2019

10.10.2018 7.57, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Jablonec nad Nisou chce zanedbané koupaliště proměnit v biotop

Chátrající a léta zanedbávané koupaliště v Novoveské ulici chce Jablonec nad Nisou proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Náklady na úpravy nádrže ležící při soutoku Černostudničního a Novoveského potoka se odhadují na necelých pět milionů korun. Město na projekt žádá dotace z Operačního programu Životní prostředí. Bývalé koupaliště zažilo nápor rekreantu naposledy v 90. letech minulého století, kdy se čistila a rekonstruovala jablonecká přehrada Mšeno. V posledních letech ale nádrž chátrá. “Proto ji chceme opravit a vytvořit co nejlepší podmínky pro vodní a na vodu vázané živočichy a rostliny,” řekl končící náměstek primátora Lukáš Pleticha. Obnovená nádrž přispěje k posílení biodiverzity vodního a mokřadního ekosystému.

Projekt zahrnuje vybudování nových výpustí a bezpečnostního přelivu. V plánu je vybudování nového napouštěcího potrubí z Černostudničního potoka, oprava opevnění hráze, betonových i kamenných zdí a odtěžení sedimentů. “Část z nich bude využita na navýšení dna v nejhlubší části koupaliště, aby jej bylo možné vypustit, a část na navýšení hráze na severovýchodní straně mezi současným brouzdalištěm a opěrnou zdí,” doplnila Hozová.

Zrekonstruovaná dělící hráz rozdělí novoveskou nádrž na dvě části. “V té jižní, mělčí části u přítoku, podpoří úprava dna a břehů rozvoj pobřežních porostů. Tato polovina nádrže by se měla stát biotopem, v němž se bude rozvíjet a stabilizovat populace zvláště chráněných lokálních druhů živočichů, například obojživelníků, jako je skokan ostronosý a skřehotavý, čolek horský či mlok obecný, nebo různých druhů hmyzu,” popsala záměr Iveta Habadová z jabloneckého magistrátu.

Podle Habadové počítá projekt také s kácením některých dřevin kolem nádrže. “Díky tomu se prosluní mělké vodní pobřežní pásmo, a tím se budou rychleji vyvíjet raná stádia obojživelníků,” dodala. V severní, hlubší části nádrže se počítá s chovem ryb. Pokud Jablonec s žádostí o dotaci uspěje, měl by se projekt uskutečnit na přelomu let 2019 a 2020.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

10.10.2018 7.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1