17. 8. 2018

Invaze netykavek ničí v Národním parku Podyjí břehové porosty

I přes cílenou likvidaci se v Národním parku (NP) Podyjí stále vyskytuje expanzivní rostlina netykavka žláznatá, která vytlačuje z břehů v okolí řek původní rostlinné druhy. Informuje o tom aktuální vydání elektronického bulletinu e-listí NP Podyjí.

Park přitom zažil velkou invazi netýkavky žláznaté, dvoumetrové jednoleté byliny pocházející z Himálají, na počátku devadesátých let minulého století. V Evropě se začala pěstovat v zahradách ve 20. letech minulého století. Brzy si však našla cestu na svobodu a od té doby se začala nekontrolovatelně šířit volnou přírodou. V posledních desetiletích způsobuje na březích evropských řek mimořádné škody na původních břehových porostech. Je schopná ve velmi krátké době porůst velká území a vytlačit přitom domácí rostlinné druhy.

Netýkavka produkuje obrovské množství semen – jedna rostlina vytvoří každoročně i přes 200 semen, která vydrží klíčivá asi 4 roky. Navíc je mimořádně vitální. Vytržené rostliny ponechané na břehu jsou schopné opět zakořenit. Byly zaznamenány případy, že netýkavka zakořenila i z ulomené lodyhy, která byla pohozena do vody a transportována mnoho kilometrů dále po toku.

V polovině devadesátých let se proto správci parku rozhodli začít netýkavku cíleně ničit. Zcela bez použití chemie ručně tuto rostlinu vytrhávali v nepřístupném terénu údolí řeky a na lodích a pak autech odváželi nebo nechali mimo dosah řeky pod tmavými fóliemi.

Vyčerpávající a časově náročná práce překvapivě skončila povodní v srpnu 2002. Živel nedovolil netýkavce dokončit její vývoj a pravděpodobně výrazně poškodil i její (zásahy řízené péče již tak dost ochuzenou) semennou banku. V létě 2003 odborníci proto zaregistrovali jen ojedinělé rostliny. Boj s netýkavkou ale neskončil. Břehy Dyje strážci každý rok pečlivě monitorují a jednotlivé netýkavky likvidují. Pestrá škála místních pobřežních rostlin tak má větší prostor k životu.

Zdroj: e-listí NP Podyjí

9.7.2012 9.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář

<< Srpen 2018 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fotoblog

více >

Přírodní rameno Dyje v lednickém areáluPřírodní rameno Dyje v lednickém areálu
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >