5. 6. 2020

Intenzivní lov zřejmě učí ryby ochraně proti rybářům

Intenzivní lov ryb v mořích podle všeho urychluje evoluci ryb tak, aby se ryby dokázaly vyhnout rybářským sítím. Na základě výsledků výzkumů vědců ze skotské univerzity v Glasgow o tom informuje server Aktualne.cz.

„Už dlouhou dobu panují obavy, zda nemá rybolov vliv na hojnost divoce žijících rybích populací, což by mohlo mít negativní důsledky na celý ekosystém. Často je ale opomíjen jeden důležitý aspekt, a to ten, že intenzivní rybolov může mít evoluční vliv na tu část rybí populace, která v sítích neskončí,” upozornil Shaun Killen ze skotského Institutu biodiverzity, jenž výzkum vedl. Evoluční změny se podle něj mohou relativně rychle projevit na tvaru a velikosti těla, jakožto i ve stylu plavání nebo na metabolismu.

Badatelé v rámci výzkumu, jehož závěry byly publikovány na stránkách University of Glasgow, porovnávali plavecké dovednosti, metabolický výdej a aerobní i anaerobní fyzickou zdatnost ryb v akváriu, do něhož umístili protiproud a rybářskou síť a zkoumali, jak si ryby s nástrahou poradí. „Některé ryby se lapení do sítě (kam byly hnány proudem) vyhnuly a my se snažili zjistit, zda jsou ty, které se z pasti dostaly, nějak fyziologicky nebo chováním odlišné,” vysvětluje na webu univerzity Killen.

Ukázalo se přitom, že schopnost ryb vyhnout se pasti závisí na anaerobní kapacitě, tedy na schopnosti vykonat krátkodobě fyzickou aktivitu, při níž spotřebují víc kyslíku, než tělo přijme. Naopak čím větší maximální rychlost aerobního plavání, tím menší šance na přežití. Rybáři tak nevědomě provádějí podivný genetický výběr. „Lidé jsou velmi efektivní predátoři a tím, že selektivně loví ve zvířecí říši, pravděpodobně představují nejsilnější stimul evolučních změn ve volně žijících populacích. Rybolov a lov obecně je formou selekce, jež ale často vyřazuje jedince, kteří by za normálních okolností měli největší reprodukční potenciál,” konstatuje Killen.

Studie jeho týmu byla vůbec první svého druhu. Teď zbývá zjistit, zda se podobné výsledky prokážou i v přírodních podmínkách.

Zdroj: Aktuálně.cz, ilustrační foto archiv Naše voda

9.8.2015 16.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5