22. 9. 2020

Instalace aparátu na separaci uranu z vody pro Libavou má skluz

Instalace nové technologie na odstranění uranu z pitné vody pro Město Libavá na Olomoucku, která měla být namontována do konce června, se o několik dní zpozdí. Technici se totiž tento týden kvůli testování nových pásových bojových vozidel pěchoty ve vojenském výcvikovém prostoru nedostali k tamnímu zdroji pitné vody Velká Střelná.

ČTK to řekl ředitel Armádní Servisní Martin Lehký. V obci s více než pěti sty obyvateli, která vznikla loni vyčleněním z Vojenského újezdu Libavá, bylo po nedávném zjištění vyššího obsahu uranu v pitné vodě zajištěno náhradní zásobování dětí a těhotných žen nezávadnou vodou.

Podle původního plánu mělo být nové zařízení na odstranění uranu v hodnotě 5,4 milionu korun bez DPH na zdroji vody Velká Střelná instalováno do konce června. Harmonogram ale podle Lehkého tento týden narušily zkoušky transportérů. “Jinak bychom to stihli. Technici budou pracovat i přes víkend a zařízení by mohlo být zprovozněno příští týden,” uvedl Lehký. Kvůli chystané instalaci nové technologie na odstranění uranu bylo dočasně odstaveno původní zařízení, které z pitné vody separovalo arzen. Armádní servisní už proto požádala krajskou hygienickou stanici v Olomouci o prodloužení výjimky pro vyšší koncentraci arzenu v pitné vodě ze zdroje Velká Střelná, která původně platila do konce června.

V litru upravené vody pro Město Libavá byla koncentrace arzenu od pěti do osmi mikrogramů. V neupravené vodě je zhruba 20 mikrogramů arzenu, což podle hygieniků ještě není zdraví škodlivá hodnota. Hygienická stanice ve výjimce stanovila maximální limit 28 mikrogramů na litr. V roce 2015 byla podle údajů hygieniků ve veřejných vodovodech zásobujících obce do 5000 obyvatel průměrná koncentrace arzenu od 1,3 do 67 mikrogramů na litr.

Speciální technologii na odstranění uranu z pitné vody na Libavou dodá firma INFORM-CONSULT-AQUA. “Zhotovitel realizoval obdobnou technologii na zhruba 12 úpravnách pitné vody na území ČR a má potřebná povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,” řekla ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Zvýšené množství nebezpečného uranu v pitné vodě z úpravny Velká Střelná zjistili nedávno experti Zdravotního ústavu Ostrava. V litru vody bylo až 27,4 mikrogramu uranu, zatímco hygienická norma připouští nejvýš 15 mikrogramů. “Po dobu realizace nové úpravny bude pro děti do sedmi let, těhotné a kojící ženy zajištěno náhradní zásobování pitnou vodou. Ostatní obyvatelé mohou vodu dle rozhodnutí krajské hygienické stanice v Olomouci používat bez omezení,” řekla Zechmeisterová. Uran v pitné vodě podle odborníků nesouvisí s vojenským využitím tohoto území a pochází z přírodního zdroje.

Vojenský výcvikový prostor Libavá se rozkládá na území pěti okresů – Olomouc, Přerov, Bruntál, Opava a Nový Jičín. Jeho celková rozloha byla 327 kilometrů čtverečních a loni se zmenšila o třetinu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda (uraninit)

30.6.2017 14.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4