18. 7. 2019

Inspekce prověřuje, jestli skládka u Slavičína neohrožuje zdraví lidí

Mezi lidmi ve Slavičíně se šíří strach kvůli skládce komunálního odpadu. Na internetu se objevily informace, že se na ní skladují nebezpečné látky a ty unikají do řeky Říky. Píše to dnešní vydání internetového zpravodajství idnes.

Podle něj jde například o rtuť,olovo či kadmium, které mohou ohrozit zdraví lidí, způsobit těžké nervové problémy nebo poškodit ledviny. Věc šetří Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Možný ekologický problém dokladují fotografie, na kterých vytéká z hadice hnědá zpěněná voda a za ní je v pozadí zábradlí jímky (redakce ale nezaručuje věrohodnost příslušných snímků). Právě v jímce se totiž hromadí voda ze skládky. Tu je však nutné ekologicky likvidovat, což se prý ve Slavičíně neděje. Místo toho mají odpady z olejů, olověných akumulátorů, kadmiových baterií nebo barev a lepidel obsahujících nebezpečné látky vytékat volně do přírody.

“Může to být docela chemický koktejl, protože ve vodě ze skládky jsou vyluhované látky z různých typů odpadů na ní ukládaných,” naznačil Milan Havel, odborník na toxické látky a odpady z neziskového sdružení Arnika.

Skládku provozuje společnost, kterou rovným dílem vlastní město Slavičín a firma Joga Luhačovice. Má dva jednatele: Josefa Gabryše, jinak šéfa Jogy Luhačovice, a Petra Kosečka, který zastupuje město.

Zmíněné fotografie nejsou pro starostu Slavičína Jaroslava Končického žádným překvapením. “Tuto záležitost jsme řešili s jednatelem společnosti Gabryšem už na jaře. On nám řekl, že nic takového nevypouštěl, protože to nepovoluje provozní řád,” reagoval starosta Končický. “Náš jednatel už nekontroluje pouze hospodaření společnosti, ale fyzicky na tu skládku dochází několikrát týdněbez předchozího ohlášení,” vysvětluje starosta.

Hlavní odpovědnost leží na Josefu Gabryšovi, který má na starosti přímo provoz skládky. Ovšem nyní je mimo republiku. Slavičínskou skládku ve středu i v úterý kontrolovali také pracovníci ČIŽP. “Kontrolu provádíme ze dvou důvodů. Jednak jsme společnosti Skládka odpadů Slavičín uložili pokutu za rok 2010, kvůli které se odvolala a napadla brněnskou pobočku ze zaujatosti,” popsala mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Za druhé vyjeli kontroloři do Slavičína prověřit podnět, který obdrželi. S největší pravděpodobností se jedná právě o fotografie, které jsou zveřejněny na webu slavicin.unas.cz. Snímky jsou ale zřejmě už z letošního ledna, pokud je správné datum na nich uvedené.

Pokutu ve výši 65 tisíc zaplatila společnost i v roce 2009. “To bylo kvůli tomu, že měli špatně vedenou provozní evidenci, která se týká navážení odpadu,” pátral v paměti starosta Končický.

Podle autora stránek, který je dobře seznámený se situací na slavičínské skládce, společnost vodu v jímce nečistila minimálně tři čtvrtě roku. Odpověď na otázku, jestli se mají lidé obávat zdravotních rizik, dají ale až výsledky středečníhošetření inspekce.

Zdroj:http://zlin.idnes.cz/inspekce-proveruje-jestli-skladka-u-slavicina-neohrozuje-zdravi-lidi-1kh-/zlin-zpravy.aspx?c=A110922_1655879_zlin-zpravy_toi

22.9.2011 17.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4