18. 8. 2019

Hygienické stanice nabízejí bezplatné testování kontaminovaných studní

V Česku je v současné době zasaženo záplavovou vodou zhruba 3 000 studní. Ministerstvo zdravotnictví zajistí prostřednictvím krajských hygienických stanic (KHS) bezplatné testování těch studní, které jsou jediným či primárním zdrojem pitné vody pro domácnosti. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Leoš Heger.

KHS již dnes začnou kontaktovat starosty poškozených obcí, aby jim nabídly tuto možnost a dohodly se na stanovení termínu a počtu testovaných zdrojů v dané lokalitě. „Od obcí očekáváme, že soustředí požadavky na odběr vzorků vody. Také by měly ověřit, že se jedná skutečně o primární zdroj pitné vody pro danou domácnost či domácnosti,“ říká Heger. Obce seznam těchto zdrojů předají právě hygienickým stanicím, které zajistí v daném termínu odběr vzorků a zdarma je otestují. Za rozbor vody z jednoho zdroje by přitom poškození zaplatili 900 – 1 000 Kč.

Testování vody v zasažených studních je možné provádět až po sanaci zdroje pitné vody. Sanaci mohou občané provést sami nebo za pomoci odborné firmy (to se doporučuje zvláště u studní vrtaných). „Při sanaci je nutné očistit vnější strany studny, vyčerpat vodu, důkladně očistit vnitřní strany studny, čerpací zařízení a dno studny,“ připomíná hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Po aplikaci dezinfekce v předepsané koncentraci, opětovném vyčerpání vody a výměně pokryvu dna se provádí konečná dezinfekce. Po další obměně vody za čerstvou je pak možné poslat vzorek této vody na rozbor k ujištění o její nezávadnosti. Podrobný návod sanace studny naleznete na www.mzcr.cz.

Komáři – likvidace bude hrazena z prostředků vyčleněných na odstraňování škod

Záplavová voda rozlitá v rozsáhlých lagunách je spolu s teplým počasím ideálním prostředím pro líhnutí komářích larev. „Nákup i aplikace přípravků pro likvidaci tohoto hmyzu budou hrazeny z prostředků určených na likvidaci záplavových škod. Krajské hygienické stanice nyní monitorují výskyt hmyzu. Jsou připraveny doporučit kde, v jakém množství a jaký typ přípravku je třeba použít. V tomto směru budou komunikovat (či již komunikují) jak s obcemi, tak i s kraji,“ uvedl dále Heger.

Situaci na území ČR zejména v zaplavených oblastech monitorují krajské hygienické stanice. Ty jsou také v kontaktu s místními samosprávami a doporučují nejvhodnější postup při likvidaci larev či již vylíhnutého hmyzu. Pro likvidaci již vylíhnutých komárů je na území Česka prostředků dostatek. Pro likvidaci dosud nevylíhnutých larev je ideální použití larvicidu VectoBac, který je šetrný k životnímu prostředí. „Ten má v současné době v zásobě pouze Jihomoravský kraj, s nímž jsme se dohodli na zapůjčení prostředku ostatním krajům. Zároveň jsme vyjednali s dovozcem přípravku vyhrazení určitého množství právě pro ČR,“ informoval hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. S množstvím komářích larev se podle něj bude potýkat celá Evropa. Krajské hygienické stanice jsou instruovány zahájit jednání s krajskými úřady, aby byl dle konkrétních požadavků přípravek u dovozce v daném množství objednán.

Naše voda

11.6.2013 13.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1