18. 10. 2018

Hygienici varují: pedikúru rybičkami si dobře rozmyslete

Už před lety hygienikům nevoněly a nevoní jim ani dnes. Rybičky Garra rufa, které okusují nohy lidem ve výlohách na pěti místech v centru metropole jsou sice turistickou atrakcí, ale z hlediska hygienického to nic pozitivního není. Připomíná to portál vitalia.cz.

„Riziko přenosu infekce buď z ryb na člověka, nebo z člověka na člověka (skrze vodu a ryby), případně z vody samé, nelze vyloučit. Proto nemohu takovou proceduru doporučit,“ upozorňuje Jan Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP). Podle výzkumu, o němž jsme vás informovali již v roce 2011, je procedura nebezpečná nejen pro lidi s oslabenou imunitou, ale i pro pacienty s lupénkou, jimž se doporučovala. I v Česku byly publikovány studie, z nichž vyplývá, že rybičky mohou být nositeli atypických mykobakterióz, atypické TBC, která se může projevit poškozením kůže, a mohou přenášet plísně.

Jak procedura probíhá:

Nohy ponoříte do vody v proskleném akváriu a malé, sladkovodní ryby, které nemají zuby, vám oždibují odumřelé vrstvy kůže. Je to zábava a vcelku příjemný proces. V českých podmínkách je ošetřována pokožka dolních končetin ponořených do nádrže s rybkami, ale ve světě existují i celotělové aplikace.

Rybu nevydesinfikujete

Problém je zejména v tom, že vodu v nádrži nejde kvůli přítomnosti ryb chemicky dezinfikovat tak, jak je to předepsáno u umělých bazénů. Logicky nelze v žádném případě dezinfikovat ani ryby samotné, jak je to podle hygienických předpisů vyžadováno u některých nástrojů používaných při pedikúře. Je třeba si uvědomit, že nebezpečná může být také voda, do níž vnořila nohy spousta lidí před vámi, tím, že obsahuje nejrůznější bakterie a plísně.

Britský Health Protection Agency publikoval závěry studie rizikovosti používání rybiček Garra rufa, kde zmiňuje též možnost přenosu infekce HIV a žloutenky typu B. Riziko přenosu výše uvedených infekcí v akváriích s rybičkami je velmi zanedbatelné, na rozdíl od množnosti přenosu jiných infekcí. Neznamená to však, že lze tuto aktivitu doporučit. Používání rybiček Garra rufa zakázaly některé státy – například USA či Kanada.

Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/hygienici-varuji-pedikuru-rybickami-si-dobre-rozmyslete/, ilustrační foto: HSHMP

 

 

 

13.6.2017 7.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >