23. 5. 2019

10.8.2016 16.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Hygienici odvolali zákaz koupání u Podolska na Orlíku

Jihočeští hygienici odvolali zákaz koupání v Podolsku na Orlíku, který platil od minulého týdne. Dále tu však koupání nedoporučují, stejně jako ve Staňkovském rybníce. V ostatních koupalištích, která hygienici sledují, je voda vhodná ke koupání. ČTK to řekla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Květoslava Kotrbová.

Podle ní již zákaz v Podolsku není akutní. “Kvalita vody ale i nadále není dobrá a představuje pro uživatele určité riziko. Koupání a provozování vodních sportů nedoporučujeme v této lokalitě především dětem a těhotným ženám, alergikům a osobám s oslabeným imunitním systémem,” uvedla Kotrbová. Naopak voda v Radavě, což je další kemp na Orlíku, dostala v minulém týdnu od hygieniků jedničku.

Mírně se ale zhoršila kvalita vody ve Staňkovském rybníku a v rybníce Hejtman na Jindřichohradecku. Rybník Hejtman dostal na pětistupňové škále trojku, podle Kotrbové kvůli překročení mikrobiologických limitních ukazatelů sinic chlorofylu-a, Staňkovský rybník dokonce čtyřku kvůli sinicím, vodnímu květu a chlorofylu-a. V obou rybnících byla též snížená průhlednost vody.

“Po koupání tu doporučujeme si převléct plavky a osprchovat se čistouvodou,” uvedla Kotrbová.

Návštěvníky koupališť navíc upozorňuje, že mezi jednotlivými odběry, jejich vyhodnocením a zveřejněním výsledků se může kvalita vody měnit. Lidé by tak měli vyhodnocovat kvalitu vody i sami, podle smyslově postřehnutelných znaků, jako jsou plovoucí nečistoty, přítomnost vodního květu, těžký zákal nebo nepřirozené zabarvení vody, pěna či evidentní zápach.

Jihočeští hygienici v těchto dnech nad rámec pravidelných kontrol sledují v souvislosti s Olympijským parkem Rio – Lipno 2016 kvalitu vody i na Lipensku. Poslední měření ukázala dobrou kvalitu vody u pláže v Horní Plané, voda u Lipna a Černé v Pošumaví dostala trojku, která však znamená pouze mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto:wikimedia commons, kokpit

10.8.2016 16.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2