4. 8. 2020

Hráze přinesly lidem na Jesenicku větší klid

Protipovodňové hráze, které vyrostly na řece Třebůvce, výrazně usnadní život občanům v Moravičanech, Mitrovicích a také v jižní části Loštic. Připomíná to Šumperský a jesenický deník.

Podle deníku už se lidé jednak nemusí tolik obávat velké vody, ale budou také moci snadněji stavět nebo uspořit za pojištění svých nemovitostí.   Povodí Moravy v současné době připravuje nový návrh záplavového území a protipovodňových opatření na Třebůvce. „Podstatnou a největší změnou pro nás bude, že většina katastru naší obce i místní části Mitrovice bude vyjmutá ze záplavového území,“ řekl starosta Moravičan Antonín Pospíšil.

Dobrou zprávu pro místní potvrdilo i Povodí Moravy. „Náš podnik zpracoval aktualizaci záplavového území Třebůvky po provedených protipovodňových opatřeních v Moravičanech a Mitrovicích na pravém břehu Moravy. Tyto obce jsou již ze záplavového území vyjmuty. V současné době probíhají ještě dílčí hydrotechnické výpočty na středním toku Třebůvky a dokončují se práce na mapových výstupech záplavového území,“ sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Poté, co bude celý plán kompletní, ho státní podnik předloží ke schválení krajskému úřadu. „Předložení aktualizace záplavového území na Krajský úřad Olomouckého kraje předpokládáme v nejbližších dnech spolu se žádostí o jeho stanovení v říjnu letošního roku,“ doplnila Tomíčková. To usnadní povolování staveb, bude také jednodušší a levnější pojištění domuproti povodni.

Dosud totiž nebylo v Moravičanech nebo Mitrovicích možné povolit některé druhy staveb, u dalších museli stavebníci dělat úpravy v projektech, aby je nemohla voda ohrozit. „Komplikovalo to rozvoj obce, a také pojišťovny buď nechtěly některé nemovitosti vůbec pojistit, nebo požadovaly vysoké platby. Vím o tom, že díky aktualizaci územního plánu už v několika případech pojišťovny našim lidem platby snížily. Až bude celý dokument schválený, dostanou ho k dispozici i ony,“ doplnil starosta Pospíšil.

Budování proti povodňových opatření na Třebůvce,jež chrání Moravičany, Mitrovice a jih Loštic, skončilo před dvěma lety. Stálo přibližně sto třicet milionů korun. Současná protipovodňová ochrana Moravičan a Mitrovic je vyprojektovaná tak, aby zvládla průtok stoleté povodně s převýšením padesáti centimetrů. Umožňuje neškodné rozlití velké vody do nezastavěného území. Pokud by voda přitekla odjinud než z řeky, jsou připravena čtyři mobilní čerpadla o celkovém výkonu jeden a půl kubíku za vteřinu.

Zdroj: Šumperský a jesenický deník, foto archiv Naše voda

8.9.2014 10.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6