19. 5. 2019

Hráz rybníku Smyslov může prasknout, bojí se lidé. Posudky tvrdí opak

Před půl rokem se protrhla hráz rybníka Smyslov na Strakonicku. Jak přitom píše jihočeská mutace deníku Mladá fronta DNES, lidé žijící v sousedství se obávají další pohromy.

Letos v květnu se hráz rybníku Smyslov nedaleko obce Tchořovice na Strakonicku protrhla a voda z více než dvacetihektarové plochy se rozlila do okolí. Obec vyhlásila třetí povodňový stupeň, několik lidí musela evakuovat. Vodu zachytila soustava dalších rybníků. Jenže i v jednom z nich, který se jmenuje Starý, se objevily díry v hrázi. Tehdy se je podařilo ucpat, ale Tchořovičtí se necítí bezpečně. „Už jsme tu zažili několik povodní. Květnová, na rozdíl od těch předchozích, nás nepoškodila materiálně, ale psychicky. Ten, kdo zažil rok 2002, má i teď hodně živé vzpomínky. Náš dům je jedním z těch přímo ohrožených rybníkem Starý,“ podotýká Jan Čadek, kterého znepokojuje, že od jara nedošlo k opravě poškozeného rybníka.

Rybníky Smyslov i Starý patří do čtvrté kategorie technicko-bezpečnostního dohledu. Vodoprávní úřad tak musí být přizván k dohledu jedenkrát za 10 let. Vlastník je má kontrolovat minimálně jednou měsíčně. Podle vedoucího odboru životního prostředí v Blatné Martina Dolejše je strach místních zbytečný. „V květnu bylo po prohlídce stavu rybníka Starý dohodnuto zpracování posudků odborných společností a vyhodnocení bezpečnosti vodního díla. Dílčí posudky, jako je kontrola spodní výusti, měření přelivu a kontrola vhodnosti a hutnění zemin, už jsou hotové. Jeho stav není havarijní a nebyly zjištěny nedostatky, které by vyžadovaly okamžité úpravy,“ říká Martin Dolejš s tím, že do poloviny listopadu má být dokončen poslední posudek na bezpečnost díla na 500letou vodu, včetně návrhu stavebních úprav. Pak dojde k závěrečnému vyhodnocení za účasti obce Tchořovice a stanovení termínů jednotlivých kroků podle závěrů posudků.

Na kompletní výsledky čeká i majitel rybníků. „Jsme připraveni opravit věci, které budou třeba. Dosavadní kontroly ale neukázaly nic, co by bylo nutné opravovat hned,“ tvrdí jednatel společnosti Dvůr Lnáře Jiří Vaníček.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

7.11.2016 8.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2