22. 9. 2020

Hrádek u Sušice má platit sankci za dotaci na stavbu ČOV, obec se brání u soudu

Hrádek u Sušice má zaplatit vysokou pokutu za stavbu čistírny a kanalizace z roku 2012. Ministerstva životního prostředí a financí neměla při kontrolách výhrady, po letech ale přišel klatovský finanční úřad, který požaduje po malé obci za pozdní zasílání monitorovacích zpráv téměř osm milionů korun. Hrádek se 1400 obyvateli, jehož běžný rozpočet je kolem 30 milionů Kč, se brání u soudu. Pokud by musel sankci zaplatit, zastavil by investice na několik let. Obec potřebuje posílit vodní zdroje, rekonstruovat školu a odbahnit nebezpečný rybník, řekl ČTK starosta Josef Kutil.

Hrádek už se bojí žádat o dotace. “Obec se třemi pracovníky nemůže všechny formální chyby uhlídat,” uvedl starosta.

Státníh fond životního prostředí (SFŽP) se podle jeho ředitele Petra Valdmana snaží prosadit, aby u akcí, které dotoval a detailně je zkontroluje, už do obce nešla kontrola z ministerstva financí ani z auditního úřadu. “Mají všechny informace od nás,” řekl Valdman minulý týden v Plzni na setkání se starosty.

Stavbu za 65 milionů korun podpořil 45 miliony operační program Životní prostředí. “Vše se postavilo, jak mělo, všechny parametry byly dodrženy. Vše funguje, lidé jsou spokojeni a napojeni,” řekl starosta. Stavba byla dokončená v prosinci 2012 a po celou dobu ji důsledně kontroloval SFŽP, který poté dotaci uzavřel s tím, že je vše v pořádku. “Po roce přišlo ministerstvo životního prostředí. Velmi přísná kontrola trvala několik měsíců. Zjistili, že je vše v naprostém pořádku,” uvedl Kutil. Další rok kontroloval akci několik měsíců nejvyšší auditní orgán ministerstva financí. “Našli jen tři malicherná pochybení a ve zprávě uvedli, že to nezakládá důvod k postihu a že je vše v pořádku,” uvedl.

V únoru 2017 přišel klatovský finanční úřad a začal celou akci znovu od začátku prověřovat. “Kontrola probíhala dva roky. Máme zaplatit odvod skoro čtyři miliony plus 100 procent penále,” uvedl starosta. Podle úřadu bylo největším pochybením, že monitorovací zprávy, které se měly posílat do deseti dnů, se podle starosty o dva tři dny zdržely. “Problém byl v tom, že se vkládaly do virtuálního prostředí Bene-fill na SFŽP, a tam nejsou dohledatelná data,” uvedl. Finanční úřad to ale podle své analýzy vykládá tak, že obec termíny nedodržela. Hrádek se hájí tím, že je splnil a jedná se SFŽP, aby zjistil, kde je pravda. Monitorovací zprávy navíc podle starosty nemají vliv na finanční toky, na realizaci nebo fungování stavby. “Je to vyloženě formální pochybení,” řekl.

Hrádek podal úřadu námitku, ale ten vydal výměr s termínem úhrady. Obec se odvolala k finančnímu ředitelství v Brně, ale před měsícem dostala zprávu, že musí osm milionů korun zaplatit. “Okamžitě jsme podali žádost o posečkání a zároveň správní žalobu proti postupu finančního úřadu a teď to půjde ke správnímu soudu,” uvedl.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons,  Martin Strachoň (Bazi)

1.8.2019 8.22, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

PLUŽINY - šetrné zemědělství v PrazePLUŽINY - šetrné zemědělství v Praze
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4