10. 8. 2020

Hradecký kapr chce dobýt štědrovečerní stoly

Hradečané si letos budou moci dopřát na Vánoce kapry přímo z městských rybníků ve větším množství než dříve. Informuje o tom server prvnizpravy.cz.

Městské lesy Hradec Králové jich totiž chtějí dodat před svátky do prodeje více než jindy – pět až šest tun. Prodávat je budou pod značkou Hradecký kapr. Výskyt, Datlík a Roudnička. Tak se jmenují hradecké rybníky, z nichž budou kapři pocházet.

„Hradecký kapr je výjimečný nejen svou kvalitou, ale i chutí. Naše rybníky mají přítok z lesa a nedochází v nich ke splachu umělých hnojiv z okolních polí. Rybníky na našem území jsou také z velké části odbahněné s písčitým dnem, takže maso ryb nemá klasickou bahenní příchuť,které se jinak rybáři před Vánocemi zbavují několikaměsíčním sádkováním,“ vysvětlil ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Dodal, že z toho důvodu je po kaprech z hradeckých rybníků velká poptávka. „O Hradecké kapry je skutečně značný zájem, ale naší prioritou je zásobit kvalitními rybami město Hradec Králové. Na vánoční trh dodáme pět až šest tun ryb,“ doplnil.

Novinkou letošního roku je, že ryby z Městských lesů Hradec Králové si lidé budou moci koupit na třech místech krajského města. Kromě tradičních lokalit, tedy sádek u rybníka Datlík a hájovny U Zeleného sloupku na Novém Hradci, kde podnik bude zároveň prodávat vánoční stromečky, se kádě plné Hradeckých kaprů v polovině prosince objeví také na dvoře staré radnice na Velkém náměstí. Důvod je prostý. Lesníci nechtějí, aby lidé museli pro kapry z městských rybníků cestovat až na okraj Hradce, tak jim je přivezou přímo „pod nos“. Zhruba 95 procent nabídky pro vánoční trh budou tvořit kapři, nicméně i zájemci o jiné druhy ryb si přijdou na své.

„V menším množství dodáme na trh také amury a dravé ryby, konkrétně štiky a sumce. Kilo Hradeckého kapra přijde na 80 korun, amur bude stát 95 korun a kilogram dravé ryby 180 korun,“ uvedl Milan Zerzán. Rybí fajnšmekři se do budoucna mohou těšit i na další druhy ryb.

V příštím roce by Městské lesy Hradec Králové chtěly zájemcům nabídnout také candáty, které mnozí považují za nejchutnější sladkovodní ryby, a v dalších letech i úhoře. „Chceme, aby si Hradečané mohli čerstvé ryby od nás koupit nejen na Vánoce. V budoucnu proto zavedeme celoroční pravidelný prodej ryb na sádkách u Datlíku v určených dnech a hodinách,“ plánuje další novinku ředitel společnosti spravující městské lesy a rybníky.

Výlovy, které odstartovaly minulý týden rybníkem Roudnička, však lesníkům nedaly jen tržní ryby určené na vánoční stůl, ale také násadu. „Rybí dorost“ rybáři následně vrací zpět do rybníků, kde dál poroste. Městské lesy Hradec Králové totiž chtějí být v budoucnu v produkci násady soběstačné, aby mladé ryby nemusely kupovat.

Zdroj: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-regionu/hradecky-kapr-chce-dobyt-stedrovecerni-stoly/

4.11.2011 11.49, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5