20. 9. 2020

V hradeckém kraji přibylo obcí, kde je zákaz odběru vody z toků

V Královéhradeckém kraji za poslední měsíc i přes občasné lokální deště přibylo obcí, kde byl vyhlášen zákaz odběru povrchové vody z řek a potoků. Jen na Rychnovsku je jich přes deset. ČTK to zjistila z webu Povodí Labe a od zástupců samospráv. Podle Povodí Labe v porovnáním s dlouhodobým průměrem průtoků pro měsíc červenec dosahují průtoky úrovně 15 až 30 procent dlouhodobého normálu, místy i méně.

“Nižší průtoky, méně než deset procent dlouhodobého normálu, jsou zaznamenány v povodí Cidliny a Mrliny,” uvedl v tiskové zprávě Pavel Jansa z Povodí Labe. Místy deštivé počasí z uplynulých dnů podle něj situaci výrazně nezlepšilo. “S porovnáním se stavem na začátku července opatření přibyla,” řekl ČTK Jansa.

Zákaz odběru povrchové vody platí již několik dní například v Rychnově nad Kněžnou a okolí, a to na tocích Bělá, Kněžná a jejich přítocích, tedy na Lukavickém, Javornickém a Jahodovském potoce. “Zákaz odběru vody se týká obcí Rychnov nad Kněžnou, Lukavice, Javornice, Skuhrov nad Bělou, Kvasiny, Solnice a Černíkovice. Do konce týdne se s rozšířením zákazu nepočítá,” řekl dnes ČTK Vlastimil Křížek z oddělení životního prostředí rychnovské radnice.

Na hraně je řeka Zdobnice na Rychnovsku, tam by se zákaz týkal asi tří obcí. “Ve Zdobnici je hladina asi čtyři centimetry nad hranicí pro sucho, takže uvidíme. Je možné, že bude zákaz vyhlášen i na této řece,” řekl ČTK Křížek.

Sucho tuto část Rychnovska trápí dlouhodobě, zákaz odběru povrchové vody tam platil i loni a předloni. “Je to posunuté o týden o dva, ale poslední roky tato opatření vstupují v platnost poměrně pravidelně,” řekl Křížek.

Zákaz odběru vody z řek a potoků platí také ve správním území města Dobruška na Rychnovsku na řece Dědině nebo ve správním území města Hořice na Jičínsku. V každém tomto území se zákaz týká několika obcí.

Počasí v Královéhradeckém kraji by i v příštích dnech mělo být podobné jako doposud, tedy většinou polojasno, ojediněle přeháňky, které by měly být častější v horských oblastech. Mohou se vyskytnout i bouřky. Nejvyšší denní teploty by neměly překročit třicítku, v 1000 metrech na horách by měly být do 20 stupňů Celsia.

Zdroj. ČTK, ilustrační foto

1.8.2019 11.09, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4