28. 5. 2020

V Hradci Králové opraví labskou náplavku

Nové pohledy na věže starého města i domy stojící na nábřeží nabídne obyvatelům i návštěvníkům Hradce Králové opravená náplavka na pravém břehu Labe. Její rekonstrukce, která má tuto část města zájemcům lépe zpřístupnit, začne už příští týden. Uvedla to dnes mluvčí města Magdaléna Vlčková.Změnou k lepšímu projde náplavka na pravém břehu Labe ve zhruba 600 metrů dlouhém úseku mezi Tyršovým mostem a Hučákem. „Podle smlouvy se zhotovitelem, která je před podpisem, by termín provedení díla měl být od 8. června do 31. října. Vysoutěžená cena včetně daně z přidané hodnoty činí asi 9,5 milionu korun,“ řekl vedoucí investičního odboru magistrátu Valentýn Avramov.

Rekonstrukce náplavky, která má zatím podobu betonového pásu a trávníku, zahrne kompletní úpravu plochy. Povrch náplavky pokryje dlažba, přibude veřejné osvětlení, lavičky, odpadkové koše, částečně budou upraveny i opěrné zdi. Projekt, který pochází od hradeckých architektů Pavla Zadrobílka a Vladimíra Šolce, počítá i s úpravou stávajících vstupů v podobě nájezdů na obou koncích budoucí pěší promenády, což zajistí bezbariérovost prostoru. Hlavní vstup na náplavku však bude jinde, u Pražského mostu. K řece budou moci zájemci sestoupit po dvou nových půlkruhových schodištích vedoucích dolů z obou stran předmostí Pražského mostu. 

Hlavním cílem rekonstrukce je kromě zlepšení stavu náplavky také její zpřístupnění veřejnosti. Přesto, že představuje významný turistický, historický, dopravní a odpočinkový prvek v centru města, je dosud využívána minimálně. Až na konání různých akcí, například hojně navštěvovaného Nábřeží paromilů. To by se zde však mělo konat i letos, i když pro zhotovitelskou firmu to bude znamenat vyklizení zařízení staveniště a úpravy postupu prací. Omezen nebude ani nadcházející Den Labe, který se bude na náplavkách na obou březích Labe konat od 14. do 16. června.

„Chceme zpřístupnit a více zatraktivnit další zajímavou část v centru Hradce Králové. Nejen pro Hradečáky, ale i pro návštěvníky města,“ dodal Jozef Čižmár, manažer IPRM, v rámci kterého se projekt uskutečňuje. 

Část nákladů na rekonstrukci náplavky by měly pokrýt finanční prostředky z Evropské unie. „Žádost o dotaci město podalo 30. května,“ uvedla Monika Grundzová, koordinátorka dotací z ekonomického odboru magistrátu.

Zdroj: Město Hradec Králové

5.6.2012 17.42, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31