21. 5. 2019

Hospodářská komora se zastala MŽP kvůli vodnímu zákonu

Hospodářská komora ČR se zastala ministerstva životního prostředí ohledně jeho postupu při přípravě novely zákona o vodách. Ministerstvo postupovalo při přípravě novely zákona korektně, sdělila dnes ČTK viceprezidentka komory Irena Bartoňová Pálková.

Podobné stanovisko zaujal Svaz průmyslu a dopravy ČR. Kritici varovali, že novela by mohla zdražit poplatky za vodu až o 17 procent. Ministr životního prostředí Richard Brabec označil tento výpočet za nepravdivý. Přesto se rozhodl novelu z jednání vlády stáhnout. Oznámil také, že nenavrhne nic, co by mohlo cenu vodného a stočného zvýšit. Odboráři jeho rozhodnutí uvítali.

Komora připomněla, že novela zákona prošla řádným připomínkovým řízením. “Domníváme se, že ministerstvo životního prostředí v tomto procesu postupovalo korektně. Připomínky komory byly řádné vypořádány,” uvedla viceprezidentka. Komora je podle ní připravená podílet se na dalším legislativním procesu. Obdobně se vyjádřil průmyslový svaz. Výsledné znění novely, kde ministerstvo navrhlo růst poplatků v roce 2022 na trojnásobek místo původního čtyřnásobku, bylo podle generální ředitelky svazu Dagmar Kuchtové kompromisní.

Odboráři stažení novely vítají. Ministerstvo se podle nich míjelo v hodnocení finančního dopadu novely na občany o řád. “Českomoravský konfederace odborových svazů stále trvá na tom, a bude na nejbližším jednání tripartity navrhovat, aby se celá problematika vody, její ochrany a dopadů na obyvatelstvo, zařadila ve vhodnou dobu na jednání sociálních partnerů,” uvedly odbory. Ministr Brabec propočty odborů odmítl. Podle něj by byly dopady sociálně únosné.

Podle návrhu MŽP se měl zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

23.8.2016 14.33, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2