9. 7. 2020

V Hlinsku by se za tři roky odběry vody měly odečítat automaticky

Hlinsko na Chrudimsku by mohlo být prvním městem v ČR, kde by odběry vody odečítaly místo lidí pouze digitální přístroje. Informuje o tom ČTK s tím, že vodárenská společnost Chrudim a Vodovody a kanalizace Chrudim postupně u odběratelů instalují takzvané chytré vodoměry, které data o spotřebě v pravidelných intervalech samy odesílají.

Zatím je jich kolem 400, uvedl Roman Pešek, předseda představenstva Vodárenské společnosti Chrudim, která síť provozuje. „Byl bych rád, abychom do roku 2020 pokryli celé Hlinsko. Pak by to bylo podle mých informací první město v zemi, kde by bylo možné vyhodnocovat ztráty vody v on-line režimu, v okamžitém čase,” uvedl Pešek. Instalace je zatím asi v polovině.

Systém by měl vodárnám uspořit náklady, Pešek ale nebyl s to úsporu vyčíslit. Poukázal na to, že se sice ušetří náklady na pracovní sílu, nicméně takzvané chytré vodoměry jsou asi pětkrát dražší než běžné mechanické. Návratnost investice je tedy podle něj velmi dlouhá. Zdůraznil, že významný je hlavně komfort pro zákazníky.

Sběr dat z vodoměrů se uskutečňuje pomocí série opakovačů na sloupech veřejného osvětlení. Zařízení každých šest hodin odečtou všechna měřidla ve svém dosahu a odešlou data na komunikační bránu. V ní se informace z opakovačů shromáždí a jejich kompletní soubor bude zaslán na server v Chrudimi, kde jsou automaticky zpracovány. Vodárny si v Hlinsku zřídily i vlastní internetovou síť.

Podle Vodárenské společnosti se dosavadní provoz automatického systému osvědčil. Dokáže odhalit i neoprávněnou manipulaci s vodoměrem, ale i například protékání záchodu a ztráty vody. To vše bez nutnosti přítomnosti zákazníka. Ve chvíli, kdy se v hlášení objeví něco mimořádného, data se analyzují a na místo případně vyjíždí technik.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (chytrý vodoměr)

1.12.2017 15.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2