31. 5. 2020

Hledá se vlastník jezu na Cidlině

Radnice v Novém Bydžově chce opravit rezavý jez, aby mohla alespoň částečně zabránit povodním. Informuje o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že v současné době je vlastník stavidlového jezu na Mlýnské Cidlině radnici neznámý.

Pokud se přitom radnici neznámý vlastník do tří měsíců neozve, malá vodní stavba propadne tamní radnici, která by jez měla co nejrychleji opravit. Jez se totiž má stát jedním ze zásadních protipovodňových opatření, na kterých Bydžov pracuje od loňského června, kdy ve městě napáchala škody rozlitá Cidlina. Kromě oprav malého vodního díla se kolem Bydžova nyní čistí i koryta řeky a radnice už připravuje povodňový informační systém pro lidi ze záplavových oblastí.

Bezprizorní jez byl jedním z hlavních viníků, proč byla povodeň, která Bydžov postihla loni v červnu, tak ničivá. „Voda by se rozlila tak jako tak, ale pokud by byl jez funkční, nebylo by to tak vážné,“ vysvětluje novobydžovský místostarosta Bohumil Orel. Případný majitel musí dokázat, že mu jez patří, a lhůta mu uplyne 27. června letošního roku. A protože radnice příliš nepočítá s tím, že by se vlastník jezu ze 40. let minulého století ozval, její úředníci už propočítávají, na kolik by městskou kasu vyšla jeho oprava.

Cenu, za kterou by šel zrezivělý jez, na němž chybí i některá ozubená kola, zprovoznit, zatím ještě nikdo nedokáže odhadnout. Dokud ale nevyprší zákonná lhůta, nebude radnice ve věci opravy jezu vyvíjet žádnou aktivitu. „Majitel se ještě stále může přihlásit, byť si myslíme, že je to nepravděpodobné. Zatím tedy nemůžeme investovat peníze do věci, která nám ještě nepatří,“ zdůvodňuje Orel.

V okolí Nového Bydžova se nachází kromě jezu bez majitele ještě tři další. Kleinův a Schreiberův jez jsou v majetku Povodí Labe, Mockův jez u bývalé mlékárny je v soukromých rukou. „Jezy Povodí Labe jsou v dobrém technickém stavu a je na nich pravidelně prováděna údržba,“ uklidňuje mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Hradecký kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

17.3.2014 9.27, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31