4. 7. 2020

Hlasy ze Šumavy: Chceme divočinu v přírodě, ne v zákonech

S omezením ochrany přírody v národním parku Šumava nesouhlasí v dopisu poslancům parlamentu 24 šumavských spolků. Informoval o tom předseda spolku Zázemí Tomáš Hauser. K uvedené problematice vydaly spolky následující tiskovou zprávu:

Kůrovcová gradace již odezněla, ale pro omezení ochrany přírody v šumavském národním parku se našly jiné důvody. Tím asi nejčastěji zaznívajícím je kvalita života místních obyvatel. Právě teď se o tento argument opírají zastánci senátního návrhu zákona o ochraně přírody, který znatelně snižuje úroveň ochrany přírody v národních parcích a o němž budou v úterý (21. 2.) hlasovat poslanci.

Na skutečnost, že je to názor lichý, poukazují starostové některých šumavských obcí a také dva tucty místních spolků svými dopisy poslancům. V tom, že budou rozlehlá území národního parku ponechána působení samotné přírody, vidí nejúčinnější řešení pro turistické využití a tím i pro ekonomický rozvoj regionu, což potvrzují dlouhodobé zkušenosti jak z české, tak i z německé strany. Poukazují i na to, že snahy o omezení ochrany přírody pramení častěji z vidiny snadného zisku z rozprodávání doposud chráněných lesů a pozemků, než z obavy o blaho místních obyvatel.

„Před více než 85 lety uvedl Josef Váchal v knize Šumava umírající a romantická, v jednom z nejcennějších uměleckých děl vážících se k Šumavě, tuto glosu: „Co však nejnerozumnějším činem lidským zůstává, je zasahování do vlastní činnosti přírodní tam, kde živelná dění, málo posud a částečně jen člověkem ovládaná, samy prospěšný na konec stav zemi vytvářejí, třeba s počátku působení jich zhoubným býti se zdálo.”

Dnes ve stejném duchu žádáme poslance, aby schválili novelu zákona 114/92 předloženou ministerstvem životního prostředí. Ta totiž na rozdíl od verze předložené Senátem směřuje k ochraně přírody a krajiny, jak název zákona deklaruje. Věříme, že díky tomu bude ke stoletému výročí vydání Šumavy umírající a romantické disponovat Šumava rozsáhlým územím panenské přírody.”, řekl Tomáš Hauser, předseda spolku Zázemí, který dopis také podepsal.

Jiří Včelák, předseda spolku Šumava domovem, který dopis také signoval, komentuje situaci takto: „Víme, že právě příroda ve své přirozené podobě je to, co činí náš kraj výjimečným, co nám přináší vnitřní i vnější bohatství.”

Zdroj: TZ 24 šumavských spolků, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (řeka Vydra – Šumava)

 

19.2.2017 15.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2