4. 7. 2020

Hladina Orlíku se zřejmě skutečně sníží

S dlouhodobým snížením počítá nový manipulační řád vltavské kaskády, který teď posuzuje ministerstvo zemědělství. Připomíná to vysílání Českého rozhlasu s tím, že prostor pro zadržení povodňové vlny by se mohl zvýšit až o polovinu.

Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly ale musí Orlická přehrada zajišťovat především dostatečný průtok ve Vltavě dál směrem na Prahu.„Prioritním účelem celé vltavské kaskády je zabezpečení minimálního průtoku pod vltavskou kaskádou v profilu Vrané, a to v množství 40 metrů krychlových za vteřinu,“ uvedl Kubala.

Proti změnám v manipulačním řádu je například starosta Orlíku Jan Mára. „Hodlám spíš zastávat to, aby s manipulačním řádem nebylo moc ‘manipulováno’, aby byla zachována hladina, která doposud je. Přineslo by to pro naši lokalitu více negativ než pozitiv,“ vysvětlil svůj postoj Mára.Návrh na změnu retenčního prostoru v Orlíku, tedy na trvalé snížení hladiny v přehradě o 1,3 metru, předložilo Krajskému úřadu Středočeského kraje Povodí Vltavy.„Odvolání podaly ty obce, v jejichž prospěch – zvýšení ochrany před povodněmi, byl manipulační řád navržen,“ popsal Petr Kubala.

Snížení hladiny v Orlíku vítá naopak starostka Zbraslavi Zuzana Vejvodová: „Navýšení retenčního prostoru vodní nádrže Orlík nám samozřejmě přinese čas pro období krize. Věřím tomu, že zlepšení manipulačních řádů celé vodní kaskády nám ten čas dá.“Pro ještě větší snížení hladiny je starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. „Nám to v případě velké vody určitě pomůže,“ řekl Holeček.

Právě obce pod vltavskou kaskádou schválení nového manipulačního řádu oddálily. „Chtěly by ještě větší pojistku,“ uvedl šéf Povodí Vltavy Petr Kubala a doplnil:„Jedná se o návrhové řízení, čili v rámci řízení je projednáváno pouze to, co je navrženo, neposuzují se jiné varianty. V rámci výsledků vodohospodářského řešení nádrží jsme pak navrhly takovou změnu, která jako jediná ještě navyšuje ochranu před povodněmi, ale zároveň naplňuje, byť na hraně, všechny ostatní účely vltavské kaskády.“

Trvalé snížení hladiny v Orlíku by mohlo ale vést i k tomu, že v obdobích sucha bude hladina klesat ještě víc, než je tomu letos.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

2.11.2015 13.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Nejčtenější

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2