4. 7. 2020

27.6.2020 0.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava

Historická loď Munot se po roce vrátí na vodu horní Novomlýnské nádrže

Historická loď Munot se po důkladné opravě trupu i dalších částí vrací po roce na vodu. Solečnost Plavby Pálava ji nechala dopravit na břeh horní Novomlýnské nádrže, a pasažéři by ji mohli využít přibližně za dva týdny, řekla ČTK majitelka lodi Lucie Erbanová.

“Po spuštění na vodu budeme provádět testy na vodě a budeme dokončovat některé práce, které je třeba dělat právě na vodě. Pak přijde inspektor a pokud vše dobře půjde, po 10. červenci by se na ní mohli svézt první cestující,” podotkla Erbanová s tím, že Munot zatím nemůže jezdit pravidelnou denní linku.

V Pasohlávkách je pro takto velkou loď příliš malé molo. Věstonická Venuše, loď která linku běžně obsluhuje, uveze 45 lidí, nově opravená loď Munot až trojnásobek pasažérů.

“Ve srovnání s Venuší je to opravdový obr. Zatím bude jezdit pouze večerní plavby, které v Pasohlávkách nezastavují a my začneme pracovat na tom, abychom do Pasohlávek velké molo dostali,” uvedla Erbanová.

Plavidlo pochází z roku 1936 a většinu času vozilo turisty na Bodamském jezeře, které tvoří hranici mezi Švýcarskem, Německem a Rakouskem. Pamětníci novým majitelům vyprávěli, že se na ní často odehrávaly velké rodinné oslavy.

“Při rekonstrukci jsme teprve zjistili, o jak luxusní plavidlo se jedná. Celá řada prvků je vyrobena z mosazi, bronzu nebo mědi. I střecha byla ze dvou třetin měděná. Nejvíc práce ale bylo s obšívkou, která byla celá děravá, kormidelnu jsme museli vyrobit celou novou. Na interiéry přijde řada letos v zimě, už se těšíme, jak si je vyšlechtíme,” konstatuje Erbanová s tím, že rekonstrukce vyšla Plavby Pálava asi na milion korun.

“To ale jen díky tomu, že jsme většinu práce odvedli sami. Pokud bychom to zadali jako zakázku, je možné, že bychom zaplatili i deset milionů korun,” podotkla majitelka.

Do plného provozu se tak Munot zapojí až v příští plavební sezóně. Zimu stráví na hladině Mušovské nádrže, vytažení z vody ji čeká až za čtyři roky, před další technickou prohlídkou.

Zdroj: ČTK, foto: Plavby Pálava

27.6.2020 0.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2