13. 7. 2020

9.5.2019 5.23, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Havlíčkobrodský VAK obnovil přivaděč z Želivky, plánuje rozšíření

Havlíčkobrodský podnik Vodovody a kanalizace (VAK) loni dokončil rekonstrukci nejstarší části přivaděče pitné vody z přehrady Švihov, jíž se také říká Želivka. Výměna potrubí ze 70. let za nové s větší kapacitou se týkala 13 kilometrů mezi Ledčí nad Sázavou a středočeskými Všebořicemi. Na práce za více než 100 milionů korun podnik dostal evropské dotace. Teď připravuje protažení přivaděče do Štoků. ČTK to řekl ředitel Jan Kadlec.

Vodovod v dvoutisícových Štokách je závislý na více místních zdrojích. Při loňském suchu v některých voda docházela, někde kvalitu poznamenaly chloridy. Stavba osmi kilometrů přivaděče z Havlíčkova Brodu do Štoků bude stát několik desítek milionů korun, VAK bude podle ředitele i na tento projekt shánět dotace. “Myslíme, že bychom letos mohli mít územní rozhodnutí,” řekl.

Možnost protažení přivaděče pitné vody z nádrže Švihov o další kilometry ze Štoků do krajské Jihlavy zvažuje jihlavská radnice. “Bavíme se o variantách, jak to zrealizovat,” řekl ČTK náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Jak uvedl, na propojování vodohospodářských soustav se také rýsuje možnost dotací. O plánu dostat vodu ze Švihova do Jihlavy se mluví několik let. “Naléhavost dostal s ohledem na loňskou sezonu,” řekl Kalina.

Vodárenská přehrada Hubenov, jež zásobuje Jihlavu, byla podle povodí loni v listopadu kvůli suchu zaplněná jen z 36 procent.

Havlíčkobrodský VAK loni zvýšil dodávky pitné vody konečným spotřebitelům meziročně skoro o pět procent na 3,15 milionu metrů krychlových. “Bezesporu na to měl měl vliv suchý rok, připojovala se nová spotřebiště,” řekl Kadlec. Přivaděč vody firma minulý rok protáhla z Havlíčkova Brodu do zhruba deset kilometrů vzdálené České Bělé. “Byly tam místní zdroje, které kapacitně přestávaly stačit,” uvedl ředitel.

Většinu vody VAK bere z nádrží a pramenišť na Havlíčkobrodsku. Dodávky ze Švihova, který je největší vodárenskou přehradou v ČR a zásobuje i Prahu, loni pro tuto firmu představovaly necelou pětinu z celkového objemu prodané vody. Podle Kadlece ale jde o důležitý zdroj z hlediska bezpečnosti dodávek. Vodu z nádrže Švihov dokáže VAK v případě potřeby dostat do všech větších sídel Havlíčkobrodska.

Rekonstrukci nejstarší části přivaděče ze Švihova dělal VAK ve dvou etapách, první provedl v letech 2012 až 2013, druhou dokončil vloni. Původní ocelové potrubí s průměrem 300 milimetrů nahradil potrubím z tvárné litiny o průměru 400 milimetrů.

Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod, a.s., vlastní z 89 procent města a obce. Podnik přímo zásobuje pitnou vodou 72.000 odběratelů, další díl vody předává jiným distributorům.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Stribrohorak

9.5.2019 5.23, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2