21. 9. 2018

Hasiči stále bojují s likvidací látky, která unikla do řeky Opavy v Krnově

Od minulého týdne je  na řece Opavě v Krnově položena norná stěna. Jak totiž informoval Bruntálský a krnovský deník, hasiči zde likvidují únik nebezpečné látky ropného charakteru.

Co se přesně stalo, je zatím předmětem vyšetřování. Jisté zatím je, že oznámení o látce ropného charakteru na řece Opavě u kina Mír v Krnově obdrželi hasiči ve středu 20. listopadu krátce po 15. hodině. Na místo ihned vyrazily profesionální jednotky z Krnova a Bruntálu a dobrovolní hasiči z Krnova. „Po průzkumu místa jsme ihned nechali povolat speciální kontejnerový automobil z Bruntálu. Instalovali jsme zde také dvě norné stěny,“ uvedl Jiří Patrovský, ředitel územního odboru hasičů z Bruntálu.

Dle nejnovějších zjištění vše způsobila zatím neznámá osoba, která vylila do řeky Opavy u mostu na odbočce do Brantic ze silnice z Krnova na Bruntál neznámé látky ropného charakteru. „Konkrétní látky zatím neznáme, dělají se laboratorní rozbory, které to dokáží přesně určit. Naštěstík žádným ekologickým škodám díky včasnému a profesionálnímu zásahu hasičů nedošlo,“ řekla Rostislava Rollerová, vedoucí odboru životního prostředí z krnovské radnice.

Případem se zabývají i policisté. „Krnovští policisté při prověřování případu v místě znečištění nalezli a následně zajistili tkaninu o rozměrech 130×85 centimetrů, která byla nasáklá neznámou mastnou látkou. Tkanina byla nalezena na okraji vodního toku,kdy částečně do něj zasahovala a vlivem proudění vody se z ní uvolňovala neznámá látka,“ sdělila mluvčí Policie ČR Pavla Welnová. Případ se dále šetří jako přestupek.

Za pomocí sorbentu, látky absorbující tekutiny například ze silnic při úklidu po dopravní nehodě či při jiném úniku nebezpečných látek, se hasičům povedlo místo vyčistit a zabránit tak dalšímu šíření olejové skvrny. Na místo dorazili i příslušníci policie, kteří zjišťují, jak k úniku došlo, a také zástupci Povodí Odry a odboru životního prostředí z krnovské radnice.

Situaci stále hlídá jednotka dobrovolných hasičů z Krnova, na místě i nadále zůstává jedna norná stěna.

Zdroj: Bruntálský a krnovský dení, ilustrační foto Naše voda

25.11.2013 11.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >