30.9.2024 14.00, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Hasiči s drony tvoří na Jesenicku ortofotomapy povodní zasaženého území
Na Jesenicko dnes zamířil speciální dronový tým hasičů, tvoří zde ortofotomapy a 3D modely povodní zasaženého území. Na severu Olomouckého kraje mají nasazeny čtyři drony, kartografické podklady odborníci zpracovávají přímo na místě zásahu ve specializovaném přenosovém voze. Mapu složenou z dronových snímků bude možné vložit do geodetických softwarů a následně ji využít při budování a obnově, například inženýrských sítí. V úterý další tým zamíří na Ostravsko, obě lokality chtějí mít zmapované do středy, řekl dnes ČTK velitel dronového odřadu Jiří Studnička.
„V tuto chvíli máme nasazeny čtyři dronové skupiny, kterým byly určeny sektory jejich působení. Mapují oblasti, kudy tekla voda – od severní části, tedy Mikulovic až po Jeseník, další sektor je od Bělé pod Pradědem. Postupně tak dělají ortofotosnímky celé oblasti. Ty se poté přenesou buď na pracoviště v Bohdanči, které data zpracovává nebo na naše mobilní pracoviště,“ popsal Studnička. Doplnil, že dron za 20 minut pokryje oblast 20 kilometrů čtverečních, zpracování údajů trvá řádově 45 minut.
Složením snímků poté vznikne 3D model celého nasnímaného území a zároveň ortofotomapa, která bude mít široké využití. „Jde o mapu složenou z dronových snímků, kterou lze vložit do kteréhokoli geodetického softwaru a následně s ní pracovat. Zejména ji zužitkují místní samosprávy a štáby krizového řízení. Mapu lze využít například jako podklad při obnovovacích pracích a obnově inženýrských sítí,“ informoval ČTK mluvčí generálního ředitelství HZS ČR Martin Kavka. Pomocí prostorového snímání dat je možné také získat informace o objemu provizorních deponií a centrálních skládek. Data je možné sdílet s jednotlivými obcemi s rozšířenou působností.
Na Jesenicku nyní operuje speciálně sestavený desetičlenný odřad, který je složený z příslušníků generálního ředitelství, ale i hasičů ze Středočeského, Zlínského kraje a Jihomoravského kraje. Během úterka vyrazí druhý speciální odřad na Ostravsko, i zde budou operovat čtyři drony. Podle Studničky je jejich práce poměrně dynamická. „Našim cílem je ve středu ukončit činnost v obou krajích,“ dodal velitel dronového odřadu.
Drony hasičů byly nasazeny už od samého začátku povodní. V první fázi pomáhaly hasičům dodávat data potřebná k řízení zásahu i k vyhledávání lidí při jejich záchraně. Záběry z dronů tak poskytovaly podporu velitelům zásahu a krizovým štábům.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: HZS Moravskoslezský kraj
30.9.2024 14.00, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Česko a Polsko chtějí nastavit ještě přímější komunikaci při živelních pohromách
Akt. 9.10.2024 15.05Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Nový web odhaluje životní osudy ohrožených ptáků v reálném čase
Akt. 9.10.2024 11.24Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě