22. 8. 2019

Hájenka Březník chce letos vyřešit také vypouštění odpadních vod

Ekologické zdroje energie v rámci ostrovního provozu a především vyřešení a legalizace vypouštění odpadních vod. To jsou podle mluvčího Správy Národního parku Šumava Jana Dvořáka hlavní úkoly Správy týkající se infocentra a restaurace na Březníku.

Loňské šetření České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ukázalo, že hájenka Březník nemá dlouhodobě vyřešenou problematiku nakládání s odpadními vodami a zároveň chyběly provozní dokumenty ke skladování tisíce litrů pohonných hmot pro dieselagregát, který vyráběl pro hájenku Březník elektřinu. Za to vyměřila ČIŽP Národnímu parku rekordní pokutu ve výši 3 miliony korun. „My jsme se proti výši pokuty odvolali, protože některá pochybení jsme vyřešili okamžitě a Česká inspekce životního prostředí, to aktuálně přezkoumává znovu,“ uvádí ale Dvořák.

„Zároveň připravujeme komplexní řešení pro nakládání s odpadními vodami, tak aby bylo ekologické a zároveň funkční. Pracujeme také na vyřešení dodávky energie pro objekt. Vše by se mělo kompletně vyřešit letos tak, aby v rámci zimní sezóny 2015/2016, bylo občerstvení na Březníku v provozu,“ dodává mluvčí.

Vedle toho problematika Březníku, respektive zrušení nájemní smlouvy se Službami Modrava s.r.o., které měly provoz v restauraci zajišťovat po dobu osmi let, míří k soudu. „Obec Modrava investovala do provozovny občerstvení na Březníku mnoho finančních, materiálních i lidských prostředků, aniž by se jí tyto investice vrátily zpět. Z ohlasů veřejnosti je zřejmé, že byla s námi nabízenými službami spokojenost a spokojený může být i stát, protože jsme přispěli do státního rozpočtu významnou částkou. Druhá rekonstrukce během tří let nás nemile zaskočila. Pevně však doufáme, že dostaneme šanci provozovat občerstvení na Březníku, až rekonstrukce skončí,“ říká starosta obce Modrava Antonín Schubert.

„Soudní spor nás pochopitelně vůbec netěší, na druhou stranu chápu důvody, proč se obec k tomuto kroku odhodlala a bude právě na soudu, aby rozhodl. Na druhou stranu si velmi vážím dohody s obcí, která nechce nijak bránit již ve třech letech druhé, ale o to nutnější rekonstrukci, bez které Březník není možné dál provozovat,“ vysvětluje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Letní provoz muzea a informačního centra na Březníku, bude s ohledem na plánované stavební práce, velmi omezen. Restaurace bude kvůli této rekonstrukci mimo provoz. „Za způsobené problémy a jistý turistický diskomfort se všem návštěvníkům předem omlouvám, ale jak už bylo řečeno, bez této rekonstrukce není možné Březník dál provozovat. Je nemyslitelné, aby přes léto jel k hájence až dvakrát týdně velkoobjemový fekální vůz a v zimě je provoz absolutně nemožný. Proto prosím o shovívavost a zároveň děkuji za pochopení,“ dodává Hubený.

Na plánovanou rekonstrukci Březníku má Správa Národního parku Šumava vyčleněno 10 milionů korun.

Naše voda, ilustrační foto (šumavská rašeliniště) Naše voda – Nina Havlová

23.4.2015 18.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1