16. 7. 2019

O granty na Zelené oázy soutěží sto projektů o 1,4 milionu korun

Celkem osmadevadesát projektů se přihlásilo do letošního ročníku grantového programu Zelené oázy. Informoval o tom Martin Gillár z Nadace Partnerství, která na projekty rozdělí za účasti MOL Česká republika 1,4 milionu korun.

Program tak podpoří vznik lokálních projektů, které do měst a obcí pomohou navrátit zeleň a vodní prvky. Z necelé stovky vybere komise přibližně dvacítku úspěšných. Výsledky budou známy v půlce února. Z grantového programu Zelené oázy mohou obce, školy nebo další instituce financovat například nákup sazenic, materiálu, dále odborné poradenství nebo přípravu a tisk výukových a propagačních materiálů. Letošní rok se o grant přihlásila stovka organizací, samospráv i škol z celé České republiky.

Přihlášené projekty nyní projdou hodnocením, které završí zasedání odborné komise v lednu příštího roku. Podle koordinátora grantového programu Františka Brücknera z Nadace Partnerství bude jedním z důležitých kritérií hodnocení například míra zapojení veřejnosti. „Chceme, aby projekty pomohly v co největší míře propojit obyvatele obce nebo města. Taková společná aktivita totiž může být vynikajícím nástrojem, jak lidi učit zodpovědnosti k místu, ve kterém sami žijí.“ Mezi další kritéria pak budou patřit například vhodný výběr druhů rostlin pro daný prostor, kvalita zpracované žádosti s konkrétními výstupy, které povedou ke zlepšení životního prostředí. Přednost dostanou projekty na místě přístupném veřejnosti.

„Jsme rádi, že i druhý ročník našeho grantového projektu přilákal zájem žadatelů o podporu pro realizaci jejich zamýšlených projektů. Předpokládáme, že podobně jako v loňském roce bude opět těžký výběr těch, kteří finanční podporu získají,“ uvedl Tomáš Pavlík, CSR společnosti MOL Česká republika.

„Každé i jakkoliv malé opatření, které vrací zeleň nebo zadržuje vodu v urbanizovaném prostoru, pomáhá snižovat negativní dopady klimatických změn. Například ochlazovat okolí za letních veder nebo zpomalovat odtok za přívalových dešťů a zadrženou vodu hospodárně využívat. Je potřeba, aby se česká města a obce na změny klimatu postupně připravovala a adaptovala,“ uzavírá ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata ke smyslu Zelených oáz.

Přehled všech přihlášených projektů podle krajů najdete na ZDE.

Nadace Partnerství se kultivací urbanizovaných prostranství zabývá dlouhodobě. Organizuje soutěž Cesty městy, soutěž Pro vodu a prostřednictvím grantových programů podporuje výsadbu stromů. V roce 2015 získalo z programu Zelené oázy podporu 20 projektů z celé České republiky.

Naše voda, foto (zelená oáza ve Velaticích na jižní Moravě) Nadace Partnerství

3.11.2016 11.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4