6. 4. 2020

V grantech na šetrné zacházení s vodou se rozdělí téměř milion korun

Celkem 16 projektů po celé republice by mělo přispět ke zlepšení současné situace nešetrného zacházení s vodou. Nadace Partnerství (NAP) je podpořila granty „Nestlé pro vodu v krajině“ o celkové částce 814 000 korun.

Jak přitom portál Naše voda informovala P.R. manažerka NAP Adéla Badáňová, díky projektům se například vrátí do krajiny tůně, ve školách a školkách zase vybudují úsporné systémy využívající dešťovou vodu k zalévání zahrad. Projekty by měly podle ní sloužit především jak inspirace pro veřejnost a v praxi ukázat, jak odpovědněji zacházet s vodou a jak jsou prvky zadržující vodu v krajině důležité. Konkrétné informace o grantech jsou dostupné na www.nadacepartnerstvi.cz.

O grant v maximální výši 100 tisíc korun se ucházelo celkem 68 žadatelů z řad obcí, škol, příspěvkových a neziskových organizací. Mezi šestnácti podpořenými projekty je šest zaměřených na obnovu tůní a péči o mokřady (v Jaroměři, Kamenci, Staré Vsi, Jeseníku nad Odrou, Jihlavě a Novém Městě na Moravě). Tyto prvky zadržující vodu v krajině jsou nepostradatelné, ať už z hlediska prevence poklesu hladiny spodních vod, možnosti neškodného rozlití povodně nebo podpory rozmnožování obojživelníků.

Prostřednictvím soustav na sběr dešťové vody zase na dalších šesti místech, zejména v základních a mateřských školách, ušetří pitnou vodu, kterou by jinak použili k závlaze přilehlých pozemků. Ve školce v Bohumilicích nebo ve škole v Jílovém u Prahy pak například plánují k záchytnému systému přidat i přírodní jezírko a nově vzniklé vodní prostředí využijí při výuce. Dva projekty – ve Starojické Lhotě a obci Křtomil – se zabývají obnovou zanesených studánek. Společně s místními obyvateli a dětmi chtějí obce prameny vyčistit, zastřešit a upravit jejich okolí doplněním laviček k posezení.

„Kromě konkrétních hmatatelných výstupů nám jde také o vzdělávání veřejnosti. Podpořili jsme proto projekt Veřejné přírodní zahrady v Suchdole, kde bude možné sledovat na pěti různých plochách – například trávě, štěrku a dlažbě – rozdíly v zasakování vody. Ekoinfocentrum v Jihlavě zase bude zemědělce a malé farmáře učit, jak šetrněji obdělávat půdu, aby se v ní zvýšilo množství vláhy,“ uvádí koordinátorka grantů Ivana Adámková z NAP. Nadace letos udělila granty Nestlé pro vodu v krajině již po třetí a v součtu na odpovědné hospodaření s vodou rozdělila mezi 41 projektů více než 2,3 milionu korun.

Kampaň „Nestlé pro vodu v krajině“ je společným projektem Nadace Partnerství a firmy Nestlé. Cílem projektu je hledání přírodě blízkých řešení, která by pomohla zadržovat vodu v krajině, předcházet riziku povodní i šetrně hospodařit s vodou. Nedílnou součástí konkrétních výstupů projektu je i zvyšování povědomí široké veřejnosti o možnostech zmírňovat problémy spojené s vodou v České republice.

Naše voda, ilustrační foto: NAP

25.5.2014 9.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3