18. 8. 2019

Geuss: ČIŽP není továrnou na pokuty, cílem je zlepšit stav životního prostředí

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) mění postupně způsob práce s cílem uplatňovat při zjištěných nedostatcích kromě finančních sankcí i jiné postupy. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci ČIŽP k výsledkům kontrol v roce 2015 ředitel inspekce Erik Geuss.

„Je snadné uložit pokutu a dál se o problém nestarat, mnohem pracnější je ale kontrolovat, zda dochází k žádoucí nápravě,“ zdůraznil Geuss. Také z toho důvodu uložili inspektoři ČIŽP v loňském roce 345 opatření k nápravě (o 10 procent více než v roce předchozím), jejichž smyslem je eliminovat nezákonné jednání. Inspekce také ve 44 případech uplatnila návrh na zastavení nebo omezení činnosti subjektů, u nichž zjistila porušení zákonů. „Inspekce není továrna na pokuty, naším cílem je především zajistit zlepšení stavu životního prostředí,“ konstatoval ředitel ČIŽP.

To se mimo jiné podařilo při řešení havarijní situace na Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) v Praze počátkem minulého roku. Příčinou byl významný přítok silně znečištěných odpadních vod na ÚČOV v únoru a březnu, přičemž vždy se jednalo o jednorázové přítoky zejména v nočních hodinách nebo o svátcích. Medializací problému, instalací kamer a dalších opatření, to vše ve spolupráci s Policií ČR, městskou policií, hlavním městem a v neposlední řadě s vedením společnosti Pražské vodovody a kanalizace, se podařilo dosáhnout toho, že přítoky znečištěné vody ustaly. Původce znečištění se sice nepodařilo zjistit, nicméně k významnému znečištění Vltavy nedošlo.

Jednou z pozitivních zpráv je podle Geusse skutečnost, že obce a města se až na výjimky obvykle úmyslně nedopouští nezákonné činnosti při dodržování zásad ochrany životního prostředí. Do kontaktu s ČIŽP se tak podle něj dostávají především v případech, kdy jsou vlastníky a zároveň provozovateli vodovodů a kanalizací, například při porušování zásad odběrů podzemních vod nebo při vypouštění vod z čistíren odpadních vod. Geuss v této souvislosti potvrdil skutečnost, na kterou často upozorňují profesionální vodohospodáři – totiž, že zejména menší obce nemají na problematiku vodohospodářství potřebné odborníky.

Naše voda, ilustrační foto naše voda (výpusť ÚČOV v Praze)

7.4.2016 15.39, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1