25. 5. 2019

Garantem rozvoje okolí vodní nádrže Švihov má být Povodí Vltavy

Význam vodního díla Švihov na řece Želivce, které je zásobárnou pitné vody pro hlavní město Prahu, stejně jako pro celou řadu obcí na Vysočině i v sousedních středních Čechách, v budoucnu neustále poroste. Shodli se na tom účastníci konference, o níž již portál Naše voda informoval.

„Počet měst a obcí, zejména pak ve středních Čechách, které chtějí připojit své vodovodní soustavy právě na Želivku, se rapidně zvyšuje. Samosprávy tím pochopitelně reagují na suché roky a problémy se zásobováním obyvatelstva pitnou vodou,“ uvedl na konferenci Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a někdejší ministr životního prostředí. „Vodohospodáři na Želivce budou muset zajistit nejen kvalitní pitnou vodu, ale také její dostatečné množství. A přiznejme si, že tento úkol je v rozporu s požadovaným a nutným rozvojem obcí, ale i s působením zemědělských, lesních, rybářských či průmyslových podniků v bezprostředním okolí přehrady,“ konstatoval Moldan. Stejně jako další účastníci konference, přivítal i on zahájení dialogu o budoucnosti Švihova. „Skutečnost, že do ní v posledních dvou letech aktivně vstoupily všechny zainteresované strany, snad kromě pražského magistrátu, což mě velmi zaráží, je potřeba kvitovat. A to i přesto, že jejich zájmy jdou z povahy věci a předmětu jejich působení proti sobě,“ zdůraznil Moldan. Vody v přehradní nádrži je dostatek a avizovaného zvýšení poptávky a odběru se společnost Úpravna vody Želivka nikterak neobává. Přesto bude muset v nadcházejícím období přistoupit k nákladné modernizaci technologie úpravy vody.

„Jedna z nejbližších investic se bude týkat instalace uhlíkových filtrů,“ upřesnil ředitel společnosti Úpravna vody Želivka Mark Rieder. „V poslední době evidujeme zvýšenou přítomnost pesticidů, hormonů a zbytků léčiv, které se splachy dostávající do vody Švihova,“ vysvětlil Rieder. O aktuálním znečišťování vody ve švihovské vodní nádrži hovořil na konferenci i jeden z jejích organizátorů, europoslanec Tomáš Zdechovský. „Vyšlo například najevo, že plné dva tisíce domácností v okolí Švihova vypouští do vodní nádrže splašky. To je do budoucna neudržitelné a musí se to řešit. Bohužel obce, které by rády postavily čistírny odpadních vod, na to nemají prostředky, respektive nedosáhnou ani na dotace, protože jsou ve svém rozvoji dlouhodobě omezovány přísným režimem ochranného pásma přehrady,“ uvedl Zdechovský.

Na konferenci se také hovořilo o významném projektu, který by měl do roku 2035 přispět miliardami korun k celkovému rozvoji obcí, zemědělství, šetrné turistiky a k lepší ochraně Švihova. Garantem projektu je Povodí Vltavy. „Jsme ve fázi, kdy ladíme zadání. A to je alfa a omega toho, co bude vypsáno pro zpracovatele projektu,“ uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Vytvořením projektu by měly vyvrcholit snahy o oživení regionu v povodí Švihova. „Chtěli bychom udělat projekt za celou tuto oblast,“ podotkl Zdechovský. „Měl být připraven tak, aby na něj mohly plynout i dotace z Evropské unie. Dá se očekávat, že v nadcházejícím období půjde podstatně víc peněz na udržení vody v krajině. Pokud budeme připraveni, tak ten projekt má velkou šanci,“ řekl Zdechovský.

Zdroj: Havlíčkobrodský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

15.11.2016 8.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2